Jak założyć gabinet dentystyczny w ciepłym domu?

Nie da się ukryć, że obecnie każdy ze stomatologów, chce rozpocząć prace na własny rachunek. Prowadzenie gabinetu jednak nie jest najłatwiejszą rzeczą, z jaką przyjdzie się im zmierzyć. Wobec tego jak krok po kroku założyć własny gabinet dentystyczny?
Artykuł powstał przy współpracy z kliniką dentystyczną Dentinfo.pl
Gabinet dentystyczny i usługi w nim oferowane
Zanim przejdziemy do wszystkich kwestii formalnych i nieformalnych, które nieodłącznie związane są z założeniem własnego gabinetu dentystycznego, warto dowiedzieć się, jaka jest jego krótka charakterystyka. Nie da się ukryć, że dentyści doskonale zdają sobie sprawę z tego, z czym związany jest ich zawód. Jednak warto podkreślić fakt, że stomatologia jest jednym z najobszerniejszych działów medycyny, w ramach której mogą zostać wyróżnione odpowiednie specjalizacje. Niemniej jednak zajmuje się ona przede wszystkim funkcjonowaniem, leczeniem, a także patologiami zębów oraz przyzębia. Zajmuje się ona również patologiami i leczeniem języka, błon śluzowych jamy ustnej, a także innych jej tkanek oraz funkcjonowaniem stawu żuchwowo-skroniowego. Dentyści jednak powinni wiedzieć, że wraz z czasem, zakres oferowanych przez nich usług może być systematycznie poszerzany i uzupełniany o nowe. Co ciekawe, gabinet dentystyczny, jeśli dysponuje odpowiednim doświadczeniem i sprzętem, może zaoferować również:
- protetykę- czyli kompleksowe usuwanie ubytków w uzębieniu.
- ortodoncję czyli specjalistyczne budowanie profilaktyki stomatologicznej.
- endodoncję- która polega głównie na leczeniu chorób miazgi zęba, a także tkanek okołowierzchołkowych
- zabiegi związane z chirurgią twarzowo- szczękową i jej rekonstrukcje
Kolejnym faktem, który należy mieć na uwadze, że gabinet dentystyczny może i powinna otworzyć osoba z odpowiednim, kierunkowym wykształceniem. Niemniej jednak mogą go również otworzyć osoby bez doświadczenia i wiedzy z zakresu medycyny. Wówczas będzie ona musiała na samym początku założyć niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Dopiero w jego ramach i na określonych zasadach, będzie ona mogła otworzyć gabinet dentystyczny. Stomatolodzy powinni również zwrócić uwagę na kilka aspektów prawnych. Otóż okazuje się, że mają oni możliwość otworzenia gabinetu dentystycznego i prowadzenia swojej własnej działalności jedynie w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Wówczas wykonują swój zawód w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej lub indywidualnej, specjalistycznej praktyki lekarskiej. Co więcej, pozostałymi możliwościami jest otworzenie gabinetu dentystycznego na podstawie spółki cywilnej, spółki partnerskiej oraz spółki jawnej. Wówczas niezbędne jest utworzenie także zbiorowej praktyki lekarskiej.
Jak przedstawiają się formalności?
Formalności z zakładaniem gabinetu dentystycznego jest całkiem sporo i dentyści powinni się na to przygotować. Załóżmy, że osoba planująca otworzyć własny gabinet dentystyczny jest osobą z odpowiednim wykształceniem i posiada niezbędną wiedzę oraz certyfikaty, potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Pierwszym krokiem będzie więc zdecydowanie się na formę prowadzenia działalności. Śmiało można powiedzieć, że na sam początek najlepszym rozwiązaniem będzie zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to szybki i dość mało wymagający proces, który pozwoli otworzyć gabinet dentystyczny w dość krótkim czasie. Zanim jednak złożymy niezbędne wnioski do urzędu, trzeba również znaleźć odpowiedni lokal, który powinien spełnić wszystkie wymagania sanepidu. Powinien on więc posiadać wszystkie niezbędne sprzęty medyczne, wyposażenie, a także sterylizatory i substancje do dezynfekcji. Wówczas możemy śmiało przystąpić do zarejestrowania naszej jednoosobowej działalności gospodarczej. Zwykle rozpatrzenie wniosku nie zajmuje urzędnikom więcej niż dwa tygodnie. Gabinety dentystyczne mogą starać się również o szereg dofinansowań na rozpoczęcie pracy, a także ubiegać o dotacje bezzwrotne z Unii Europejskiej. Droga do otwarcia swojego gabinetu dentystycznego nie zawsze będzie prosta, ale rezultaty mogą być niezwykle satysfakcjonujące.