Do kiedy należy wymienić piec, tak zwany kopciuch?

wymiana kopcącego pieca

Nie da się ukryć, że obecnie coraz więcej uwagi poświęca się środowisku naturalnemu. Wobec tego większość państw zdecydowała się na podjęcie konkretnych kroków w tym zakresie. Również w naszym kraju nie obyło się bez wprowadzenia konkretnych zmian. Okazuje się, że właściciele gospodarstw jednorodzinnych będą musieli wymienić stare piece, które często nazywane są po prostu kopciuchami. Alternatywą mają stać się piece na ekologiczne paliwo, czyli takie, które nie emituje tak ogromnej liczby zanieczyszczeń do atmosfery. Jednak do kiedy taki piec należy wymienić i jak sfinansować taką inwestycję?

Do kiedy trzeba wymienić kopciuch na piec ekologiczny?

Stare piece, którymi do tej pory ogrzewali się właściciele domów jednorodzinnych, niestety muszą trafić na złom. Wojewódzkie uchwały antysmogowe wprowadziły bowiem zakaz ich dalszego wykorzystywania. Mieszkańcy mogą oczywiście skorzystać z różnorodnych dopłat, jednak często zdarzy się, że zakup ekologicznego pieca i tak przekroczy nasze możliwości finansowe. Źródło ogrzewania musi bowiem spełniać wszelkie normy emisyjne, z zapominalscy będą narażeni na kary do 5 tysięcy złotych. Wobec tego do kiedy trzeb wymienić kopciuchy? Otóż wiele zależy od województwa. Niemniej jednak można powiedzieć, że:

  • województwa śląskie i podkarpackie nie mogą od 2022 roku korzystać z pieców starszych niż 10 lat lub bez tabliczki znamionowej. Wobec tego czas ich wymiany obowiązywał do 2021 roku.
  • województwa małopolskie, mazowieckie oraz łódzkie mają czas do 2023 roku, by pozbyć się kotłów, które nie spełniają standardów emisji.
  • województwo świętokrzyskie wprowadziło obowiązek wymiany kopciuchów na piece ekologiczne do 1 lipca 2023 roku.
  • pozostałe województwa mają czas do 2024 roku, są to województwa: kujawsko pomorskie, lubelskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
  • do 1 lipca 2024 roku kopciuchów muszą pozbyć się mieszkańcy województwa dolnośląskiego
  • do 1 września 2024 roku z kopciuchów nie skorzystają także właściciele posesji w województwie pomorskim.
Przeczytaj również:  Jak prawidłowo rozpalić ogień w kominku?

Środki finansowe na wymianę pieca 

Nie da się ukryć, że mimo tego, że rząd obiecał spore dopłaty do wszystkich nowych modeli pieców, to jednak nie pokrywają one 100% inwestycji jaka stoi przed właścicielami gospodarstw domowych. Zakup nowego pieca z pewnością nie jest najmniejszym wydatkiem i często nawet z dofinansowaniem, będzie ona przekraczać możliwości finansowe wielu z nas. Wobec tego rozwiązaniem staje się pożyczka online na raty, która udzielana jest przez instytucje pozabankowe. Jej największą zaletą jest fakt, że można się o nią ubiegać praktycznie bez wychodzenia z domu, a wniosek i jego wypełnienie zajmuje nie więcej niż 10 minut. Wypełniony wniosek trafia bezpośrednio do pożyczkodawcy, a rozpatrzenie zawsze kończy się pozytywną decyzją z korzyścią dla wnioskodawcy. Pożyczka online na raty cechuje się także niezwykłą szybkością, gdyż dodatkowe środki zasilą nasze konto w przeciągu kilku godzin. W ten sposób nie spóźnimy się z wymianą starego kopciucha na nowy i bardziej ekologiczny model pieca.

Dobrą opcją na pozyskanie dodatkowych środków, może okazać się również kredyt 10 tysięcy online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *