Czy można obniżyć niższą stawkę podatku VAT przy budowie instalacji OZE?

podatek vat

8% stawka VAT na instalacje fotowoltaiczne

8% stawkę podatku VAT nalicza się dla: dostawy, remontu, budowy oraz remontu, modernizacji i termomodernizacji obiektów budowlanych.  Zgodnie z obowiązującymi definicjami prawnymi za budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym uważa się  lokale użytkowe, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych. Dotychczasowe regulacje pozwalały na zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT tylko wtedy, gdy instalacja znajdowała się w obrębie budynku mieszkalnego. Według nowych przepisów instalacje OZE objęte są 8% stawką znajdujące się w dowolnym miejscu na swojej posesji.  Warto pamiętać także o tym, że do budownictwa społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia przekracza 300 m2.

Instalacje fotowoltaiczne odgrywają kluczową rolę w dążeniu do samowystarczalności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. 8% stawka VAT to świetny bodziec dla konsumentów, aby zainwestować w te ekologiczne technologie, przyczyniając się do walki z globalnym ociepleniem. Wprowadzenie niższej stawki VAT może również pobudzić rynek instalacji fotowoltaicznych, co przyniesie korzyści zarówno dla sektora energetycznego, jak i dla całej gospodarki.

Komentuje Monika Olejniak z portalu dla przedsiębiorców – magazynprzedsiebiorcy.pl

Niższa stawka podatku VAT, a moment wykonania usługi

Korzystając z obniżonej stawki podatku VAT przy budowie ekologicznej instalacji, decyduje moment wykonania usługi. Zastrzeżony jest sposób płatności w charakterze przedpłat, zaliczek w przypadku Jednostek Samorządu Terytorialnego. Oznacza to, że jeśli JST otrzyma zaliczkę od mieszkańca przed dniem zmiany stawek, to na rzecz mieszkańca obowiązuje stawka sprzed zmiany przepisów. Nie ma znaczenia to, czy usługa na rzecz mieszkańca została już wykonana, czy dopiero będzie.

Przeczytaj również:  Jak ocieplić stary dom? Sprawdź, jak pozbyć się zimna w starym budownictwie

Co to jest mikroinstalacja?

. To niewielka przydomowa instalacja zasilająca w energię elektryczną budynek. To instalacja oparta na pozyskiwaniu energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii, łączna moc zamontowanych urządzeń nie przekracza 50 kW. Budowania mikroinstalacji o takiej mocy wymaga specjalnych pozwoleń. Dlatego można ją swobodnie zakładać. Decydując się na budowę mikroinstalacji możliwe jest skorzystanie z różnych dofinansowań.

Dlaczego warto zamontować mikroinstalacje fotowoltaiczne?

Korzyści dla, których warto zdecydować się na budowę mikroinstalacji jest wiele. Do najważniejszych z nich należą:

  • To rozwiązanie, które jest przyjazne środowisku
  • Generowanie czystej energii, dlatego nie trzeba przejmować się podwyżkami cen i można zaoszczędzić nawet do 90 procent
  • Wysoka trwałość instalacji fotowoltaicznych
  • Wyczerpanie niewykorzystanej energii

Jakie są programy dofinansowujące budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych?

Lista dostępnych możliwości dofinansowania paneli fotowoltaicznych jest naprawdę długa. Uzyskanie dofinansowania na fotowoltaikę jest naprawdę proste. Do najważniejszych programów, które warto wymienić należą:

  1. Program „Mój Prąd” – którego celem jest zwiększenie zarządzania energią. Maksymalna kwota dotacji, którą można otrzymać wynosi 20 500 złotych. Warunkiem skorzystania z niej jest przejście do net-bilingu.
  2. Czyste powietrze – to program przeznaczony dla osób fizycznych. Kwota dotacji wynosi do 50% kosztów, jednak nie będzie wyższa niż 5 000 złotych
  3. Programy regionalne – decydując się na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej, możliwe jest skorzystanie z programów regionalnych np. Ekoklimat, dotacji warszawskiej lub dotyczących poprawy jakości powietrza w budynkach wielorodzinnych.

Budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej daje wiele korzyści finansowych m.in. możliwość skorzystania z obniżonej stawki VAT oraz dofinansowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *