Jak działa pompa cyrkulacyjna c.w.u.? Rodzaje i dobór urządzenia

W dzisiejszych czasach zwracamy uwagę nie tylko na to, aby instalacja hydrauliczna w domu działała oszczędnie, ale też wydajnie i komfortowo dla użytkowników. Dlatego też w większości nowoczesnych domów użytkownicy stawiają na cyrkulację ciepłej wody użytkowej. Do zastosowania takiego rozwiązania niezbędne jest wyposażenie układu hydraulicznego w pompę cyrkulacyjną.

Jak działa pompa cyrkulacyjna c.w.u., jakie ma zastosowanie i na co zwrócić uwagę podczas jej doboru? Podpowiadamy!

Zasada działania i zastosowanie pomp cyrkulacyjnych do c.w.u.

Zadaniem pomp cyrkulacyjnych c.w.u. w instalacjach hydraulicznych jest zapewnienie ciągłego przepływu wody o stałej temperaturze pomiędzy źródłem ciepła a punktem poboru wody. Pompy cyrkulacyjne nie są urządzeniami, które zapewniają dużą wysokość podnoszenia. Ich celem jest zwiększenie ciśnienia cieczy, którą tłoczą. Są one przystosowane jedynie do „napędzania” wyłącznie czystej, nieagresywnej, pozbawionej zanieczyszczeń wody.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, po odkręceniu kranu w dowolnym miejscu budynku, niemal natychmiastowo mamy dostęp do ciepłej wody. W instalacji bez pompy cyrkulacyjnej c.w.u. woda znajduje się pod takim ciśnieniem, jakie panuje w sieci zasilającej. Może to być kłopotliwe, szczególnie jeśli punkty poboru są znacznie oddalone od źródła. Ponadto, jeśli woda płynie z mniejszym ciśnieniem, jej temperatura spada. Woda użytkowa poddana cyrkulacji jest nieustannie podgrzewana. Podnosi to komfort użytkowania, jednak musimy się liczyć z nieco większym zużyciem energii.

Wg polskich norm „W budynkach, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, w instalacji ciepłej wody powinien być zapewniony stały obieg wody, także na odcinkach przewodów o objętości wewnątrz przewodu powyżej 3 dm3 prowadzących do punktów czerpalnych”. Oznacza to, że we wspomnianych obiektach, konieczne jest zastosowanie pompy cyrkulacyjnej do ciepłej wody użytkowej.

Fot.: pompa obiegowa, cyrkulacyjna do c.w.u. marki IBO / Źródło: https://swatt.pl/pl/171-pompy-do-cwu

Rodzaje pomp cyrkulacyjnych do ciepłej wody użytkowej

Na rynku występują różne warianty pomp cyrkulacyjnych c.w.u.. Z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie odpowiadające indywidualnym potrzebom. Wśród najpopularniejszych pomp cyrkulacyjnych można wymienić:

  • jednofazowe,
  • trójfazowe,
  • monoblokowe,
  • sterowane elektronicznie,
  • bezobsługowe.
Przeczytaj również:  Jak działa podgrzewana murawa?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pompy cyrkulacyjnej c.w.u.?

Pompa cyrkulacyjna jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak generuje dodatkowe koszty. Zwróćmy uwagę na moc i energooszczędność takiego urządzenia. Jeśli dobierzemy wydajną pompę dostosowaną do naszych potrzeb, będziemy mogli się cieszyć ciepłą wodą „na zawołanie”, nie ponosząc wysokich kosztów dodatkowych.

Zwróćmy uwagę również na materiały, z których wykonana jest pompa cyrkulacyjna c.w.u. oraz na ogólną jakość jej wykonania. Urządzenie to ma bezpośredni kontakt z wodą pitną, dlatego ważne, aby posiadało stosowne certyfikaty. Jakość wykonania wpływa bezpośrednio na niezawodność urządzenia, dlatego w perspektywie wielu lat eksploatacji jest to bardzo ważny aspekt.

Pompy cyrkulacyjne c.w.u. stosowane w domach zazwyczaj charakteryzują się niedużą mocą (do 7 kW), wysokością podnoszenia do 1 m oraz wydajnością do 500 l/h.

Artykuł powstał przy współpracy z: Sklep instalacyjny SWATT, w którym znajdą Państwo szeroką ofertę pomp do ciepłej wody użytkowej renomowanych producentów takich jak IBO oraz Wita w konkurencyjnej cenie.

Tekst promocyjny

Foto tytułowe – źródło: Cottonbro Studio, Pexels.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *