Filtracja oleju – czym jest oraz czy warto ją przeprowadzać?

filtracja oleju w wózku widłowym

Każdy pojazd jak i maszyna posiada układ, który wymaga smarowania. Jest to kluczowa czynność do zminimalizowania tarcia, co w efekcie przekłada się na trwałość oraz odpowiednie funkcjonowanie. Produktem używanym do smarowania jest olej. Można go zarówno wymienić, jak i wybrać nieco bardziej inwazyjne dla portfela, a równie efektywne rozwiązanie w postaci filtracji oleju.

Mianem filtracji oleju nazywa się proces, w którym usuwa się zanieczyszczenia z substancji smarującej z pomocą filtrów, które mają korzystniejsze i ściślejsze działanie niż filtry, jakie spotkać można wewnątrz maszyn lub pojazdów.

filtracja olejowa wózki widłowe

Lepiej filtrować czy wymieniać olej?

Często nieznajomość wyjść alternatywnych podnosi koszty prowadzenia działalności w tym przypadku eksploatacji maszyn, co może zmniejszyć zysk przedsiębiorcy. 
Wymiana oleju z układu maszyny może się okazać stosunkowo łatwym oraz szybkim wyjściem, jednakże nie najtańszym. 

Warto również uwzględnić, że w układzie zawsze zostaną resztki zanieczyszczonego oleju, które zmieszają się ze świeżo wymienionym, co może prowadzić do nieco częstszej wymiany, niż zaleca producent lub w skrajnych przypadkach do usterki.

Sprawdź też: opiłki w oleju

Uwzględniając oszczędność pomiędzy wymianą a filtracją oleju, biorąc pod uwagę ilość posiadanych maszyn, może mieć to jedynie pozytywny wpływ dla całej firmy. Należy pamiętać, że redukcja kosztów w jednym sektorze biznesu przy zachowaniu efektywności, pozwala na rozwój oraz zwiększenie zysków.

Przy pomocy filtracji oleju przepracowanego można pozbyć się zanieczyszczeń z całego układu, dzięki zastosowanym filtrom. Jest to również ekologiczne wyjście, ponieważ zneutralizowanie przepracowanego oleju, który wystarczy jedynie przefiltrować, by mógł on ponownie służyć danej maszynie do pracy, jest inwazyjna dla środowiska.

Jak przebiega filtracja oleju przepracowanego?

W firmie FHU Olbromski posiadamy odpowiednie kompetencje oraz wyposażenie do przeprowadzania filtracji, z uwagi na nasze wieloletnie doświadczenie w branży olejowej. Wiemy jak przeprowadzić taką usługę rzetelnie, aby przepracowany olej znów mógł być użyteczny w danej maszynie lub pojeździe.

Przeczytaj również:  Przenośne agregaty prądotwórcze - prąd niezależnie od stanu sieci elektrycznej

W czasie procesu tak precyzyjnego jak filtracja oleju hydraulicznego potrzebny jest sprzęt najwyższej jakości. Świetnie sprawdzają się specjalistyczne urządzenia marki KLEENOIL, które towarzyszą nam przy każdej filtracji.

W skład systemu filtracji KLEENOIL wchodzą filtry bocznikowe (by-pass), aby wyeliminować zanieczyszczenia z oleju, należy podłączyć zestaw filtrów do układu lub zbiornika maszyny.

Filtr ten zawdzięcza swoje wykonanie pulpie celulozowej, która świetnie radzi sobie ze wchłanianiem wody oraz zanieczyszczeń. Po zakończeniu procesu jedynym produktem do utylizacji jest sam filtr, którego dużo prościej zneutralizować niż produkty uboczne pełnej wymiany oleju.

Korzyści płynące z filtrowania oleju hydraulicznego

  • oszczędność poprzez redukcję kosztów usługi i produktów pełnej wymiany oleju oraz rzadszy zakup zarówno substancji smarującej, jak i filtrów
  • zwiększony czas użytkowania oraz przebieg
  • układ wolny od zanieczyszczeń oraz wody
  • mniejsze wykorzystanie surowców, ponieważ do wytworzenia nowych zasobów oleju potrzebna jest ropa
  • brak przestojów floty co również oznacza redukcję strat przedsiębiorstwa

Filtrowanie oleju przepracowanego razem z FHU Olbromski

Współpraca z dużymi przedsiębiorstwami oraz świadczenie usług związanych z filtrowaniem oleju przepracowanego to dla nas codzienność. 

Z posiadanym sprzętem firmy KLEENOIL jesteśmy w stanie wykonać na miejscu prace związane z oczyszczeniem oleju.
Posiadamy w swoim asortymencie również usługę wynajmu maszyn, które mogą przez określony czas pracować w placówce klienta.

Obsługą klienta zajmujemy się całą dobę nie tylko w dni robocze, ale również w weekendy. Chcemy przy tym uchronić klientów przed potencjalnymi stratami wynikającymi z przestoju maszyn, który w przypadku wymiany oleju byłby konieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *