Jak ocieplić poddasze?

Ociepleniem poddasza powinny być zainteresowane osoby, które chcą zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie. Dużo ciepła uciekła właśnie stamtąd, co może narazić na dodatkowe koszty. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić.

jak ocieplić poddasze

Ociepleniem poddasza powinny być zainteresowane osoby, które chcą zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie. Dużo ciepła uciekła właśnie stamtąd, co może narazić na dodatkowe koszty. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić.

Koszty ocieplenia poddasza 

Koszty ocieplenia poddasza są dość zróżnicowane, wszystko zależy od wybranego przez nas materiału. Przy wyborze ocieplenia wełną mineralną, czy styropianem możemy przyoszczędzić na fachowcach i spróbować zrobić to samodzielnie, jednak przy wyborze pianki zalecane jest wybranie ekipy, która posiada wyspecjalizowany sprzęt. Największe znaczenie jednak ma metraż oraz grubość warstw, jaką chcemy nałożyć na poddasze. Ocieplenie poddasza można przyrównać do inwestycji długoterminowej, gdyż dzięki temu nie narażamy się na wygórowane rachunki za ogrzewanie.  

Ocieplenie poddasza za pomocą włókien

Obecnie na rynku jest szeroki wybór asortymentu, który pomoże nam uszczelnić nasze poddasze na tyle dobrze, by nie uciekało stamtąd ciepło. Najczęstszym materiałem, który jest w stanie izolować ciepło, jest wełna mineralna z włókna szklanego, którą wytwarza się ją z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, często pochodzącej z recyklingu. Drugą opcją zyskującą popularność jest wybranie włókna skalnego, która jest produkowana przy wykorzystaniu bazaltu, gabro, dolomitu oraz kruszywa wapiennego. Wełna mineralna z włókna szklanego jest zalecana, w wypadku ocieplania dachów o charakterze skośnym, gdyż nie powoduje nadmiernego obciążenia. Natomiast drugi wariant jest stosowany częściej w wypadku dachów płaskich, wszystko dzięki większej zawartości i sztywności materiałów.

Ocieplenie poddasza za pomocą pianki poliuretanową

Pianka charakteryzuje się niebywałą termoizolacją, dodatkowo skutecznie zapobiega wilgoci. Jednak nie bez powodu ludzie częściej wybierają metody przy pomocy włókien. Trzeba mieć świadomość, że pianka może być szkodliwa dla zdrowia, do tego do jej nałożenia jest wymagany duży nakład pracy i wysoka dokładność, dodatkowo musimy mieć wyspecjalizowany sprzęt, co często wiąże się z wynajęciem fachowców. Pianka poliuretanowa ma też swoje plusy, ocieplanie tą metodą to najlepsza opcja, gdy istnieje potrzeba szybkiego wykonania izolacji. 

Przeczytaj również:  Jak działa kominek elektryczny?

Ocieplenie poddasza styropianem

Styropian, tak samo jak wyżej wymienione materiały stanowi doskonałą warstwę termoizolacyjną, jednak jest najrzadziej wybieraną metodą ocieplania poddasza. Dużym atutem użycia tej metody jest cena produktu, styropian jest tanim i łatwym w obróbce materiałem, który możemy dostać w praktycznie każdym sklepie posiadającym w swoim asortymencie materiały budowlane. Przy wyborze tego wariantu również trzeba zwrócić uwagę na wady. Jak powszechnie wiadomo, ten przedmiot izolacyjny jest niezwykle kruchy, przez co z łatwością nabawimy się dodatkowym problemów ze sprzątaniem. W dodatku styropian jest nieelastyczny, więc bardzo trudno go przystosować do powierzchni poddasza.

Ocieplanie poddasza samodzielnie – co zrobić, czego unikać?

Na samym początku należy uwzględnić, z jakim poddaszem mamy do czynienia. Musimy dokładnie się przyjrzeć ewentualnym szczelinom i upewnić się, czy konstrukcja jest w dobrej kondycji. Do oceny stanu poddasza będzie niezbędna opinia inżyniera budowlanego, który może dać pozwolenie na ocieplanie. Jeśli coś będzie nie tak, trzeba podjąć próbę naprawy ewentualnych szkód, takich jak wymiana krokwi, gdy są zgrzybiałe i znajduje się na nich pleśń. Jeśli wszystko będzie w porządku, można przystąpić do ocieplania górnej części domostwa. Do rozpoczęcia procesu ocieplania należy przystąpić po skończeniu konstrukcji całego dachu i wyschnięciu wszystkich tynków. Musimy zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniej grubości materiału, gdyż użycie zbyt cienkiej warstwy może spowodować niewystarczającą izolację. Kolejnym częstym błędem jest nakładanie materiałów w nieodpowiedniej kolejności, więc trzeba się upewnić, że robimy wszystko zgodnie z planem ocieplania. Osoby ocieplające poddasze samodzielnie często zapominają o odpowiedniej wentylacji dachu, wykonuje się ją podczas nakładania warstw izolacyjnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *