Jak dobrze rozprowadzić ciepło z kominka w ocieplonym domu?

Jak dobrze rozprowadzić ciepło z kominka w ocieplonym domu?

Jeśli masz w domu kominek gazowy lub opalany drewnem, możesz się zastanawiać, jak zwiększyć jego wydajność grzewczą. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zmaksymalizować potencjał grzewczy kominka:

Jak zwiększyć sprawność grzewczą kominka opalanego drewnem

Najbardziej rozpowszechnionym typem kominka opalanego drewnem jest komora murowana, ale niektóre z nich są wyposażone w specjalne metalowe wkłady, które ułatwiają i oczyszczają spalanie drewna. Wkłady te wyposażone są również w wentylatory zapewniające cyrkulację powietrza. Oznacza to, że kominki te mogą potencjalnie zwiększyć wydajność systemu grzewczego bez konieczności rezygnacji z bezpieczeństwa. Zastosowanie jednego z tych nowoczesnych kominków może być doskonałą inwestycją dla domu i środowiska.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby zwiększyć wydajność grzewczą kominka opalanego drewnem, jest stosowanie sezonowanego drewna opałowego. Świeżo ścięte drewno jest pełne wilgoci i wymaga kilku miesięcy suszenia, zanim będzie gotowe do spalania. Najlepiej używać drewna, które ma około sześciu do dziewięciu miesięcy, ponieważ niesezonowane drewno nie będzie się prawidłowo spalać. Upewnij się, że drewno w kominku ma wystarczająco dużo miejsca, aby całkowicie wyschnąć przed użyciem. Ponadto, używając kominka opalanego drewnem, należy pamiętać o pozostawieniu dywanów i mebli z dala od kominka.

Innym sposobem na poprawę sprawności grzewczej kominka opalanego drewnem w izolowanym domu jest zastosowanie wkładu. Można kupić jedno- lub dwuścienny wkład kominkowy, który uszczelnia komin i wnętrze kominka, umożliwiając wypromieniowanie ciepła do pomieszczenia. Używaj suchego, wysezonowanego drewna i unikaj drewna świeżo ściętego. Świeżo ścięte drewno nie jest tak gęste jak drewno, które leżakowało przez kilka lat. Tego typu drewno spala się szybciej i wytwarza więcej dymu niż inne rodzaje drewna, co nie jest idealne dla ocieplonego domu.

Przeczytaj również:  Odbiór mieszkania od dewelopera - o czym należy wiedzieć?

Jak zwiększyć wydajność grzewczą kominka gazowego

Jeśli masz w domu kominek gazowy, to prawdopodobnie zauważyłeś, że ciepło nie dociera do pomieszczenia tak, jak byś sobie tego życzył. Być może zauważyłeś nawet, że meble coraz bardziej zbliżają się do kominka i zastanawiasz się, jak uzyskać więcej ciepła z kominka. Możesz po prostu podkręcić termostat i zmienić ustawienie kominka gazowego, ale być może nie uzyskasz pożądanych rezultatów. Aby poprawić wydajność grzewczą kominka, wypróbuj kilka prostych sztuczek.

Kominki gazowe mają ograniczoną zdolność grzewczą, co może stanowić problem, jeśli dom jest słabo zaizolowany. Dzieje się tak dlatego, że ciepło nie może być równomiernie rozprowadzane w całym pomieszczeniu. Być może używasz niewłaściwego typu kominka gazowego lub o zbyt niskiej wartości BTU i większość ciepła wydostaje się przez przewód kominowy. Może się też zdarzyć, że masz niewłaściwy kształt domu lub płomień nie pali się wystarczająco długo, aby ogrzać pomieszczenie. Na szczęście można się upewnić, że kominek gazowy jest odpowiednio zaizolowany.

Innym doskonałym sposobem na zwiększenie wydajności grzewczej kominka gazowego w izolowanym domu jest strefowanie ciepła. Właściwie dobrany system grzewczy może obniżyć rachunki za media o 20-40 procent. Można również strefowo ogrzewać pomieszczenia, stosując pompę ciepła. W ten sposób można się upewnić, że ciepło dociera tylko do tych pomieszczeń, z których faktycznie korzystamy. Pozwoli to również zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za media.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *