Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Inwestorzy często zastanawiają się, ile prądu zużywa pompa ciepła gruntowa. W tym artykule przedstawimy przybliżone wartości, określimy od czego zależą, i podpowiemy, jak obniżyć do minimum zużycie prądu przez gruntową pompę ciepła.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie zużycie prądu generuje pompa ciepła,
  • z jakich elementów dodatkowych wymagających prądu korzysta pompa ciepła,
  • czy przy pompie ciepła warto korzystać z taryf energetycznych.

Jak działa pompa ciepłaIle prądu pobiera pompa ciepła? To najczęstsze z pytań, jakie zadają sobie inwestorzy na etapie decydowania o wyborze instalacji grzewczej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy pompa ciepła obniży Twoje rachunki, czy może wręcz przeciwnie.

Pompa ciepła – zużycie prądu

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Oczywiście zużycie prądu zależy od tego, jakie masz zapotrzebowanie na moc grzewczą oraz jak eksploatujesz urządzenie. Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie oraz energię elektryczną, by zamienić je w energię cieplną. Im więcej ciepła potrzebuje budynek, tym więcej prądu zużyje pompa ciepła.

Stosunek energii dostarczonej do budynku do energii pobranej z sieci elektrycznej określa współczynnik COP. Średnia sprawność z całego roku określana jest jako SCOP. Znając te dwie wartości, czyli SCOP oraz zapotrzebowanie budynku, można określić zużycie prądu przez pompę ciepła. SCOP pomp gruntowych w połączeniu z instalacją podłogową to około 5. Oznacza to, że przy wykorzystaniu 1kWh prądu do budynku dostarczysz 5kWh energii cieplnej. Zapotrzebowanie budynku, które zależy od jego wielkości, rodzaju konstrukcji, izolacji, kształtu, wentylacji oraz zamontowanych okien, znajdziesz w projekcie. Dla nowo budowanego domu wartość to waha się między 70 do 100 kWh/m2 na rok. Tak więc dla nowo budowanego domu o powierzchni 150 m2 zapotrzebowanie będzie równe 150 m2 × 100 kWh/m2rok = 15 000 kWh w ciągu roku. Dzieląc tę wartość przez SCOP, otrzymasz zużycie prądu. W tym przypadku będzie to około 3000 kWh energii elektrycznej w ciągu jednego roku.

Przeczytaj również:  Termowizja budynku - dlaczego warto zlecić to badanie?

Innym współczynnikiem strat ciepła charakteryzują się modernizowane budynki. Wartości te mogą być nawet dwukrotnie większe. Jak widać, wartość ta podana jest na każdy metr kwadratowy, a więc dwa domy o takim samym standardzie wykonania, lecz innej wielkości będą zużywały różne ilości prądu.

Drugim czynnikiem jest SCOP. Wybierając pompę ciepła, warto zwrócić uwagę, jakie COP i SCOP ma dana pompa przy określonych warunkach. Pompy flexoTEHERM marki Vaillant, takie jak flexoCOMPACT, charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością. W przypadku wyboru pompy ciepła o mniejszym SCOP, przykładowo 4, to zużycie prądu dla tego samego budynku nie będzie już wynosiło 3000 kWh, a 3750 kWh.

Jak działa pompa ciepła? Elementy dodatkowe

Podane zużycie prądu dotyczy tylko sprężarki, dzięki której może pracować pompa ciepła. Dodatkowe elementy korzystające z prądu to głownie pompy obiegowe. Warto więc zwrócić uwagę na ich liczbę. Upraszczając instalację, bardzo często montuje się mniej pomp obiegowych. W skali roku to rozwiązanie może przynieść oszczędności na poziomie kilkuset złotych. Jest to szczególnie zauważalne przy modernizacji budynku, w którym pracują stare pompy obiegowe.

Nowe energooszczędne pompy obiegowe zużywają zauważalnie mniej prądu. Dodatkowym elementem wpływającym na zużycie prądu są odpowiednie nastawy na sterowniku. Podczas pierwszego uruchomienia, którym w firmie Vaillant zajmują się osoby mające za sobą specjalne szkolenie, zostają ustawione odpowiednie nastawy. Dzięki temu masz pewność, że nasza instalacja działa ekonomicznie.

Warto pamiętać również o tym, że ilość zużywanego prądu zależy także od tego, jak wysoką temperaturę utrzymujesz w domu. Wartości podane w pierwszym akapicie dotyczą temperatury 20 stopni w domu. Podnosząc temperaturę, podnosisz rachunki. Innym elementem jest ciepła woda, która również jest ogrzewana przy użyciu pompy ciepła. Racjonalne korzystanie, montaż energooszczędnych baterii czy perlatorów również obniży rachunki. Nie tylko ilość, ale podobnie jak w przypadku centralnego ogrzewania, temperatura ciepłej wody ma znaczenie. Również pompa cyrkulacyjna zużywa prąd. W sterowniku sensoCOMFORT Vaillant możesz ustawić konkretne godziny pracy cyrkulacji w momencie, gdy rzeczywiście korzystasz z ciepłej wody. Dzięki temu zaoszczędzisz na pracy pompy cyrkulacyjnej oraz zminimalizujesz straty związane z cyrkulacją.

Przeczytaj również:  Jakie materiały wykorzystywane są do ocieplania stropu?

Chcąc zmniejszyć zapotrzebowanie budynku, a co za tym idzie, ograniczyć zużycie ciepła, warto zastanowić się, gdzie możesz tego dokonać. Dużą część strat ciepła generuje wentylacja grawitacyjna. Korzystając z systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, możesz zmniejszyć straty ciepła, ale również poprawić jakość powietrza w domu. Dzięki sterownikowi sensoCOMFORT możesz zarządzać pompą ciepła i rekuperacją z jednego sterownika. Takie połączenie pompy ciepła flexoTHERM z rekuperatorem recoVAIR VAR gwarantuje niskie rachunki za prąd. Drugi elementem wpływającym na całkowite zapotrzebowanie są straty związane z przenikaniem ciepła. Aby je ograniczyć, możesz ocieplić dom, wymienić okna czy drzwi budynku. Wszystkie te zabiegi prowadzą do zmniejszenia zapotrzebowania, a co za tym idzie, do zmniejszenia zużycia prądu przez pompę ciepła.

Taryfy energetyczne – ile prądu zużyje pompa ciepła?

Szukając oszczędności, warto przenalizować to, jaką masz taryfę energetyczną. Nawet jeśli ograniczysz zużycie prądu do minimum, może się okazać, że pompa ciepła pracuje w dużej części podczas niskiej taryfy. Dodatkowo możesz zaprogramować grzanie ciepłej wody podczas niskiej taryfy. Wszystkie te składowe, w połączeniu z fotowoltaiką, mogą prowadzić do darmowego ogrzewania przez cały rok.

Pamiętaj, że w przypadku wątpliwości eksperci marki Vaillant pomogą Ci w doborze odpowiedniej pompy ciepła dla twojego budynku i oszacują roczne koszty ogrzewania zależnie od wybranej pompy i technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *