Odbiór wentylacji w domu

Przegląd techniczny jest nieodłączną częścią nabywania lokalu. Kupno mieszkania wiąże się z koniecznością sprawdzenia, jak działają poszczególne systemy i instalacje. Dzięki skorzystaniu z usług specjalistycznej firmy można uniknąć wielu rozczarowań przez wykrycie usterek, które da się odpowiednio wcześnie zgłosić deweloperowi. W ten sposób niweluje się ryzyko wydawania sporej sumy na późniejsze remonty. Kontrola działania wentylacji w domu to działanie, które nie tylko może poprawić komfort życia, ale także zwiększyć bezpieczeństwo na co dzień. 

Jaką funkcję pełni wentylacja w domu? 

Sprawnie działająca wentylacja jest podstawowym elementem każdego lokalu mieszkalnego. To właśnie dzięki niej można pozbyć się z pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów, pary wodnej i dwutlenku węgla. Działa na zasadzie wymiany powietrza na świeże, dzięki czemu zwyczajnie lepiej się czujemy wewnątrz budynku. 

System wentylacyjny jest obligatoryjny dla każdego domu – regulują to przepisy prawa budowlanego. Co ważne, za jego sprawność odpowiadają trzy osoby: 

• projektant (jego obowiązkiem jest dobór odpowiedniego sprzętu, właściwe rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych oraz wymienienie ich w dokumentacji), 

• wykonawca (na nim spoczywa obowiązek poprawnego wykonania wentylacji), 

• mieszkaniec (musi stosować się do zasad właściwego użytkowania systemu wentylacyjnego). 

Fachowcy wykonujący odbiór mieszkania od dewelopera Wrocław gwarantują dokładne skontrolowanie stanu wentylacji w lokalu. 

Jakie rodzaje wentylacji można wyróżnić? 

Istnieją różne rodzaje wentylacji, które charakteryzują się odmiennymi sposobami działania, a także mają inne przeznaczenie. W mieszkaniach najczęściej stawia się na naturalną wentylację grawitacyjną lub jej mechaniczną odmianę. 

Grawitacyjna wentylacja charakteryzuje się tym, że ruch powietrza spowodowany różnicą temperatury zewnętrznej i wewnętrznej prowadzi do jego wymiany. Jest to najbardziej znana – a więc też najstarsza i najłatwiejsza w użytkowaniu – metoda wentylacji pomieszczeń w budynkach. Choć jej działanie cechuje się sporą intuicyjnością, należy pamiętać o tym, że o sprawności wentylacji grawitacyjnej decyduje prawidłowość montażu przewodów wentylacyjnych oraz nawiewników okiennych. 

Przeczytaj również:  Jak sprawdzić, czy Twój dom jest realnie eko?

Wentylacja mechaniczna – jak sama nazwa wskazuje – wymusza wymianę powietrza za pomocą urządzenia elektrycznego (silnika). Możliwość sterowania systemem sprawia, że ta metoda ma przewagę nad grawitacyjną wentylacją. Nowoczesnym i opłacalnym rozwiązaniem jest postawienie na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, którą nazywa się także systemem rekuperacji. Jakie są jego zalety? Wskazuje się tutaj przede wszystkim brak strat energetycznych podczas wymiany powietrza na świeże, a także niezakłócone działanie o każdej porze roku. Domownicy cenią sobie to rozwiązanie zarówno przez komfort, który daje, jak i względy ekologiczne i ekonomiczne. 

Na odbiór mieszkania składa się między innymi sprawdzenie prawidłowego działania wentylacji. 

Z czym wiąże się nieprawidłowe działanie wentylacji? 

Błędy projektowe, wykonawcze lub w zakresie użytkowania wpływają na nieodpowiednie działanie wentylacji. Zauważyć można wtedy np. zawilgocenie i zanieczyszczenie mieszkania, a także nadmierny chłód lub zwiększony poziom ciepła wewnątrz. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na stan instalacji – zwłaszcza gdy ma się w planach nabyć konkretny lokal. Odbiór mieszkania od dewelopera Wrocław to fachowa usługa, która pozwala między innymi skontrolować działanie wentylacji. 

Źródła 

1. https://pewnylokal.pl/porady/odbior-wentylacji 

2. https://centrowent.pl/wentylacja/typy-i-rodzaje-wentylacji 

3. https://www.rekuperatory.pl/wentylacja-do-domu/# 

4. https://studiopik.com.pl/odbiory-poradnik/wentylacja/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *