Co sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Co sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera

Kupno mieszkania/domu od dewelopera nie należy do najtańszych inwestycji, nic więc dziwnego w tym, że nabywca oczekuje, że deweloper spełni wszystkie założenia, jakie zostały określone we wcześniej sporządzonej umowie pomiędzy stronami. Techniczny odbiór pozwala na ocenę, czy stan nieruchomości jest zgodny z tymi warunkami. Na co należy zwracać uwagę, odbierając mieszkanie/dom od dewelopera?

Jak właściwie przygotować się do odbioru technicznego nieruchomości od dewelopera?

Do odbioru technicznego mieszkania od dewelopera należy się odpowiednio przygotować. To bardzo ważne, gdyż staranne przygotowanie pozwoli na bardzo dokładne sprawdzenie, czy aby na pewno obiekt nie zawiera usterek, a także czy wszystkie założenia zawarte w umowie zostały wykonane zgodnie z oczekiwaniami.

Wybierając się na odbiór techniczny mieszkania, należy wybrać przede wszystkim moment, w którym nieruchomość będzie bardzo dobrze oświetlona naturalnym światłem. Dzięki temu łatwiej będzie można dotrzeć ewentualne usterki czy niedociągnięcia, jakie pojawiły się na etapie wykańczania poszczególnych pomieszczeń. Odbiór powinien odbywać się bez zbędnego pośpiechu, z dokładnymi pomiarami i sprawdzeniem najważniejszych parametrów.

Przygotowując się do odbioru mieszkania, koniecznie trzeba wcześniej przeanalizować dokumentację, zapoznać się z normami technicznymi oraz budowlanymi, by przekonać się, czy nowo powstała nieruchomość jest z nimi zgodna. 

Aby łatwiej można było sprawdzić, czy mieszkanie jest zgodne z projektem, nie ma usterek czy niedociągnięć, warto na odbiór zabrać ze sobą:

  • precyzyjne narzędzie pomiarowe, 
  • kątownik (ewentualnie może być to zwykła ekierka), 
  • poziomice,
  • narzędzia do sprawdzenia pionów, 
  • śrubokręt ze wskaźnikiem prądu,
  • kulkę lub piłkę do sprawdzenia równości podłogi.
Przeczytaj również:  Jak działa podgrzewana murawa?

Jeżeli jest taka możliwość, warto do odbioru mieszkania zabrać kogoś, kto się doskonale zna na kwestiach związanych z budowami i będzie w stanie obiektywnie ocenić stan nieruchomości. 

Co należy sprawdzić w czasie odbioru nieruchomości od dewelopera?

Odbiory mieszkań od deweloperów wymagają starannego sprawdzenia najistotniejszych parametrów, jakimi powinien według umowy charakteryzować się odbierany lokal. Kontroli powinna podlegać przede wszystkim powierzchnia lokalu. Tu należy pamiętać jednak o tym, że realna powierzchnia może się nieco różnić od umownej – różnica ta jednak mnie może przekraczać 3%.

Po powierzchni należy sprawdzić także zgodność z projektem wszystkich znajdujących się w nieruchomości instalacji. 

Kolejny krok to sprawdzenie prawidłowości montażu okien i drzwi. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy otwierają się lekko i płynnie. Jeżeli zamykają się samodzielnie, oznacza to, że  gdzieś na etapie montażu został popełniony błąd.

Dla bezpieczeństwa i wygody mieszkania w nieruchomości należy sprawdzić również prawidłowe działanie wentylacji – aby tego dokonać, wystarczy skorzystać ze zwyczajnej zapalniczki.

Czy kontroli podlega tylko mieszkanie?

Umawiając się na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera, warto pamiętać o tym, że skontrolować należy nie tylko pomieszczenia mieszkalne. Sprawdzeniu powinno się poddać również wszelkiego rodzaju powierzchnię przypisane do danego mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim piwnic, komórek czy miejsc postojowych.

Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego jest nieco prostsze i nie wymaga tak bardzo dokładnej kontroli stanu technicznego.

Jak zakończyć odbiór mieszkania?

Jeżeli mieszkanie jest dokładnie sprawdzone, a nabywca nie ma powodu do zgłoszenia zastrzeżeń, w takim przypadku można przystąpić do sporządzenia i podpisania protokołu z odbioru mieszkania. Jeżeli wykryte zostały jakiekolwiek usterki, muszą być zawarte i opisane w protokole, a deweloper musi określić czas ich usunięcia. Jeżeli deweloper nie chce ich usunąć, musi dobrze swoją decyzję uzasadnić.

Przeczytaj również:  Śruba rzymska prosta – co warto o niej wiedzieć?

Jeśli jakikolwiek element wyposażenia jest objęty gwarancją, ta informacja również powinna zostać uwzględniona w protokole odbioru. Powinny zostać także określone zasady naprawy czy rekompensaty na części objęte gwarancją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *