Odbiór mieszkania od dewelopera – o czym należy wiedzieć?

odbiór mieszkania od dewelopera

Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje momentu, kiedy nowe, wymarzone mieszkanie będzie gotowe do odbioru. Zakup mieszkania to z pewnością jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka, dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że bardzo często pochłania on większość życiowych oszczędności. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że deweloperzy bywają różni – i bardzo często zdarza się, że mieszkanie świeżo oddane do użytku pełne jest wad i usterek. Dlatego osoby, które umawiają się na odbiory mieszkań, powinny przygotować sobie listę kontrolną, na której znajdą się rzeczy, które koniecznie należy sprawdzić.

Odbiory mieszkań – jak się do nich przygotować?

Te osoby, które mają przed sobą wizję odbioru mieszkania, powinny się do niego odpowiednio przygotować. Warto zabrać ze sobą podpisaną umowę, która może stanowić podstawę wszystkich roszczeń i to na niej będzie opierać się cały odbiór. Elementami umowy, które najbardziej powinny zwrócić uwagę inwestorów są: standard wykończenia, rzuty lokalu i zaznaczone na nich wymiary, a także prospekt informacyjny. Wygodnym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą papierowej wersji umowy, dzięki czemu w każdej chwili będzie można wskazać deweloperowi jakiekolwiek niezgodności i niejasności.

Lista rzeczy, które trzeba sprawdzić przy odbiorze mieszkania

Podczas odbioru mieszkania bardzo ważne jest sprawdzenie wszystkich elementów stałych lokalu. Jest to bardzo wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, dlatego odpowiednio wcześnie należy sobie przygotować listę, na której będzie można kolejno odznaczać sprawdzone pozycje.

Jedną z najważniejszych rzeczy w całym lokalu jest poprawnie działająca instalacja elektryczna. Dlatego szczególną uwagę należy przyłożyć do sprawdzenia rozdzielnicy elektrycznej z uwzględnieniem opisów i wartości. Aby upewnić się, że wszystkie gniazdka w mieszkaniu działają jak należy, dobrze na odbiór wybrać się z lampką i miernikiem do kontaktów.

Przeczytaj również:  Odbiór wentylacji w domu

Podczas odbioru dobrze także zwrócić uwagę na to, czy rozmieszczenie ścian zgodne jest z dokumentacją.

Warto zwrócić także uwagę na stolarkę – czy drzwi wejściowe nie posiadają żadnych zarysowań i domykają się bez problemu. Jeśli chodzi o okna, to dokładnie należy przyjrzeć się, czy na szybach nie pojawiły się niepożądane zarysowania, a także czy same okna otwierają się w takich kierunkach, jak zostało założone w dokumentacji.

Nie bez znaczenia jest również szczegółowe sprawdzenie standardu wykończenia. Warto zainteresować się, czy parapety zostały osadzone zgodnie z umową, czy na grzejnikach znajdują się zawory termostatyczne, a także czy deweloper dopełnił wszystkich swoich obietnic. Warto wyposażyć się w poziomicę, dzięki której można zweryfikować kąty proste ścian i płaszczyzny podłóg.

Odbiór mieszkania – na własną rękę czy z profesjonalistą?

Osoby, które nie są pewne, czy są w stanie same dopilnować wszystkiego podczas odbioru mieszkania, zawsze mogą skorzystać z usług specjalizującej się w tym firmy. Trzeba jedynie sprawdzić, czy wybrane przedsiębiorstwo cieszy się dobrymi opiniami klientów.

Odbieranie mieszkania na własną rękę niesie ze sobą pewne ryzyko. Przeciętny klient nie jest w stanie samodzielnie sprawdzić, czy wentylacja mieszkania gwarantuje odpowiednie przepływy, nie zweryfikuje wilgotności ścian, a także nie sprawdzi, czy instalacja elektryczna została wyzerowana.

Posiadanie specjalistycznego sprzętu nie wystarczy – w przypadku odbioru mieszkania liczy się także wiedza o różnego rodzaju ustawach i normach. Dlatego wynajęcie fachowca wydaje się o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem niż przeprowadzenie odbioru mieszkania na własną rękę.

Podsumowanie – dlaczego odbiór mieszkania jest tak ważny?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że odbiór mieszkania to jeden z kluczowych momentów, który będzie decydował o tym, jak będzie mieszkało się w danym lokalu. Nawet pozornie nieistotne niedoskonałości mogą znacznie obniżyć komfort korzystania z mieszkania.

Przeczytaj również:  Powierzchnia domu a moc pompy ciepła, jak dobrać urządzenie by nie przepłacać?

Podczas odbioru mieszkania warto być bardzo szczegółowym i zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze elementy. W końcu bardzo często to mieszkanie jest spełnieniem życiowych marzeń, dlatego powinno być idealne i dopasowane do potrzeb inwestora w najmniejszym szczególe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *