Płyta fundamentowa – wszystko, co warto wiedzieć na jej temat
Fundamenty niewątpliwie są jednymi z najważniejszych elementów budowy domu. Muszą być mocne i trwałe. W końcu to one mają utrzymać ciężar budynku i zapewnić stabilność. Czas więc dowiedzieć się więcej na temat fundamentów i poznać ciekawe rozwiązanie jakim jest fundament płytowy.
Płyty fundamentowe – dlaczego to dobry wybór?
Nadal w Polsce pokutuje stwierdzenie, iż fundamenty najlepiej robić na ławach. Jednak nie ma się co oszukiwać, że takie rozwiązanie jest najbardziej efektywne. Oczywiście takie fundamenty są trwałe, jednak ich budowa jest czasochłonna, a wiadomo, że decydując się na budowę domu, każdemu zależy na czasie. Na szczęście można zdecydować się na inne rozwiązanie, a mianowicie dobrym wyborem wydają się fundamenty płytowe. Są one na szeroką skalę stosowane w krajach Europy Zachodniej. Wybierając płyty fundamentowe można ograniczyć koszty budowy, ale też przyspieszyć pracę. Powinniście jeszcze wiedzieć, że płyty fundamentowe mogą służyć również jako podłoga na gruncie. W ten sposób jeszcze bardziej przyspiesza się pracę.
Co zrobić, gdy grunt jest niestabilny?
Wiadome jest, że najlepiej buduje się domy na stabilnych gruntach. Ale nie każdy taką działkę posiada. Swoją drogą im bardziej stabilny grunt, tym cena działki wyższa. Na szczęście tam, gdzie występuje niestabilność gruntu również można wybudować dom stosunkowo szybko. W tym przypadku należy postawić na płyty fundamentowe. Jest to świetne rozwiązanie, które zapewnia naprawdę mocny i stabilny fundament. Jeżeli chcecie wiedzieć, jak powstaje płyta fundamentowa, to koniecznie sprawdźcie to na stronie: https://parati.com.pl/jak-powstaje-plyta-fundamentowa/. Warto tutaj zauważyć, że jeżeli postawicie na tradycyjny fundament, to niestety konstrukcja może szybko ulec uszkodzeniu. Będzie to wynikało z faktu, że dojdzie do nierównego osiadania fundamentów. Płyta fundamentowa może być stosowana także jeżeli występuje podłoże z gliny bądź iłów. Jednak tutaj musicie pamiętać, że wcześniej trzeba zastosować odpowiednio grubą warstwę podkładu, czy to ze żwiru, czy z piasku. Przez to koszt fundamentów płytowych będzie zdecydowanie wyższy. Ale z drugiej strony, choć koszt prac będzie relatywnie wysoki, to jednak zyska się naprawdę mocny fundament, a przy tym znacząco przyspieszy to budowę domu. Tradycyjne fundamenty mogą podczas prac ziemnych być źle wykonane, co niestety przekłada się choćby na niewłaściwą izolację przeciwwilgociową, a to z kolei przekłada się na zawilgocenie fundamentów, a w konsekwencji pleśń, nie wspominając już o wysokich rachunkach za ogrzewanie.
Można więc śmiało dojść do wniosku, że fundament z płyt fundamentowych to najlepszy wybór dla najbardziej wymagających. Zwróćcie jeszcze uwagę, że czas budowy płyt jest krótki, bo trwa od 4 do 7 dni. Kolejną zaletą jest fakt, że decydując się na taki fundament zyskuje się naprawdę świetną izolację termiczną.