Mostki cieplne w nowym budownictwie

Osoby na budowie dyskutują o projekcie

Wydawać mogłoby się, że nowe inwestycje są realizowane z dbałością i starannością. Tak w swoich prospektach zapewniają deweloperzy. Prawda bywa jednak nieco bardziej złożona. Zdarza się bowiem, że w inwestycjach deweloperskich znajdują się wady, które można wychwycić podczas odbioru mieszkania.

Wady w mieszkaniach deweloperskich

Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się odbiorami mieszkań. Są one odpowiedzialne za to, by sprawdzić wykonanie i jakość stanu deweloperskiego. To specjalistyczne zajęcie, ponieważ wiąże się z posiadaniem ogromnej wiedzy technicznej popartej doświadczeniem w zakresie odbiorów technicznych. Bez fachowego sprzętu i umiejętności posługiwania się nim, odbiory mieszkania byłyby niedokładne, a wady trudniejsze do doprecyzowania.

To może Cię zainteresować: Odbiór mieszkania Warszawa – odbiór.pl

Fachowiec, któremu zleca się odbiór bardzo często sprawdza m.in. występowanie mostków cieplnych, czyli miejsc, przez które budynek traci ciepło. Zwykle są to okolice okien i drzwi, a mostki wynikają ze źle osadzonych elementów stolarki. Zdarza się bowiem, że okna i drzwi montują firmy zewnętrzne, którym nie zależy na dokładności, a na czasie owszem.

Jak znaleźć mostki cieplne?

Kwestie związane z mostkami cieplnymi najłatwiej sprawdzić przy użyciu kamery termowizyjnej. Działa ona na zasadzie promieniowania podczerwonego, dzięki któremu można sprawdzić temperaturę powierzchni obiektu. W oparciu o tę technikę można dostrzec konkretne miejsca, które odpowiedzialne są za straty ciepła w pomieszczeniu. Obraz z kamery termowizyjnej w czytelny sposób wskazuje jakość izolacji cieplnej budynku, potrafi też skontrolować rozkład temperatury w grzejnikach centralnego ogrzewania.

Co najważniejsze, dzięki sprawdzeniu kamerą termowizyjną jakości izolacji cieplnej, w miarę szybko można naprawić wady, które zostały przy pomocy tego sprzętu wykryte. Należy nadmienić, że pozostawienie mostków cieplnych finalnie skutkuje większymi opłatami za energie, a także późniejszym zagrzybieniem, ponieważ miejsca, w których jest chłodniej często stają się wilgotne, przez co podatne na rozwój grzybów i pleśni, a także nieładnych i trudnych do usunięcia zacieków.

Przeczytaj również:  Jak ocieplić ścianę od wewnątrz? Zadbaj o prawidłową wilgotność w pokoju

Warto przeczytać: Odbiory mieszkań w Gdańsku

Nowe budownictwo a mostki cieplne

Tak naprawdę inwestycje deweloperskie są idealną przestrzenią do tego, by sprawdzić istnienie mostków cieplnych. Jeśli okaże się, że znajdują się one w okolicy okien lub drzwi, można wpisać te usterki do protokołu, by to wykonawca poprawił wady na własny koszt, jeśli są to innego typu lokalizacje – stan deweloperski (jeszcze przed wykończeniem wnętrz) jest idealny do tego, by tego typu wady naprawić. Nie są to raczej drobne poprawki, a kosztowna ingerencja, która wpłynie na późniejsze użytkowanie inwestycji, dlatego tak ważne jest, by to deweloper mógł poprawił swoje błędy.

Warto dodać, że mostki cieplne dużo łatwiej sprawdzić zimą, gdy różnica temperatur jest duża. Latem wyniki pomiarów kamerą termowizyjną mogą być trudniejsze w odczycie. Polecamy sprawdzać tego typu usterki w momencie, gdy warunki są sprzyjające, by efekt pomiaru był czytelny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *