Ekogroszek – dlaczego warto nim ogrzewać budynki?

Ogrzewanie stanowi jeden z większych kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Do wyboru jest kilka metod, wśród których jedną z najczęściej stosowanych w naszej kulturze jest ekogroszek. Zobacz, co warto wiedzieć o tym paliwie i sprawdź, czy sprawdzi się w Twoim domu.

Ekogroszek - dlaczego warto nim ogrzewać budynki

Ekogroszek i jego zalety

Ekogroszek to produkt pochodzący od węgla, jednak charakteryzujący się wysoką kalorycznością, która wpływa na długość spalania i stosunkowo niewielkim rozmiarem, który nie może przekroczyć 25 mm. Małe ziarna sprawiają, że w jego przypadku możliwe jest stosowanie kotłów z podajnikiem, które nie wymagają ręcznego dosypywania jak w przypadku pieców na węgiel. Ekogroszek należy do produktów wysoce wydajnych, ale mimo niepozornych rozmiarów naprawdę długo się spala, czego wynikiem są wysokie, długo utrzymujące się temperatury. Wypada także korzystnie cenowo – w porównaniu do węgla kocioł na ekogroszek umożliwia oszczędności rzędu kilkuset złotych w skali roku, a komfort jest nieporównywalny.

Ekogroszek wyróżnia się ciemnym, jednolitym, nasyconym odcieniem, musi także spełniać konkretnie określone normy, takie jak niewielka zawartość siarki. W przypadku ekogroszku kluczowe są także takie parametry jak spiekalność, która im niższa, tym więcej ciepła można uzyskać. Jest ona pożądana nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także z uwagi na mniejsze obciążenie kotła i jego dłuższą bezawaryjność. Wymagania dotyczą również pozostałego po procesie spalania popiołu – nie może być większy niż 6%, gdyż dyskwalifikowałoby go to, jako produkt ekologiczny.

Co jeszcze wyróżnia ekogroszek?

Ekogroszek uważa się za jeden z najbardziej komfortowych sposobów ogrzewania. Osoby, które przesiadły się na niego z tradycyjnego węgla, zachwalają go głównie ze względu na wygodę, jaką jest automatyzacja kotła, umożliwiająca utrzymywanie pożądanej temperatury, bez konieczności ciągłego dokładania do pieca. Plusem jest także jego wpływ na środowisko – pozwala na znaczną redukcję zanieczyszczeń ulatniających się do atmosfery.

Decydując się na ekogroszek (https://www.bricomarche.pl/ogrzewanie-i-wentylacja/materialy-opalowe-paliwa/ekogroszek-wegiel) jako paliwo zasilające piece, warto zwrócić uwagę na jego wartość opałową. Chociaż konieczne jest zagospodarowanie przestrzeni pod kotłownię, to atuty wynikające z łatwości obsługi i wygody eksploatacji – wynagradzają wszystko. Ekogroszek sprzedawany jest w workach o różnych pojemnościach, dzięki czemu można uniknąć kłopotów z transportem. Dodatkowo przechowywanie paliwa nie powoduje zabrudzenia całego pomieszczenia, co doceni każdy, kto lubi mieć w domu ład i porządek.

Przeczytaj również:  Jak ocieplić okna dachowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *