Nowa pompa ciepła, stary system ogrzewania – czy to da się połączyć?

pompa ciepła (2)

Gwałtowny wzrost cen opału i gazu przekłada się na zwiększone zainteresowanie urządzeniami z kategorii OZE. I nie ma w tym nic dziwnego! Takie rozwiązania niosą za sobą liczne korzyści. Przekonaj się, dlaczego warto zainteresować się pompami ciepła! 

Prawdopodobnie większość nowoczesnych urządzeń grzewczych, które wykorzystują odnawialne źródła energii, zostało zaprojektowanych z myślą o systemach niskotemperaturowych. Takich jak ogrzewanie powierzchniowe – ścienne, sufitowe czy podłogowe. A co z tradycyjnymi grzejnikami, podłączonymi do centralnego ogrzewania? Mieszkańcom starszych budynków poleca się nowe pompy ciepła typu wysokotemperaturowego. Są w stanie dostarczyć do grzejników wodę grzewczą o temperaturze rzędu 60–75°C. Tyle w zupełności wystarczy, by dobrze dogrzać wszystkie pomieszczenia w środku mroźnej zimy i jeszcze przygotować ciepłą wodę użytkową do kranów czy prysznica. Czytaj dalej!

Pompa ciepła nie musi być jedynym źródłem ogrzewania

Urządzenia hybrydowe są w stanie bez najmniejszych problemów współpracować z kotłami gazowymi i innymi źródłami energii termicznej. To ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą zoptymalizować koszty i zachować elastyczność. Dzięki zaawansowanej automatyce nowe pompy ciepła mogą same wybierać to źródło energii, które w danym momencie zapewni lepszą efektywność. Wydajność takich rozwiązań jest ok. 30–40% wyższa niż tradycyjnych kotłów kondensacyjnych.

Chcesz całkowicie zrezygnować z gazu, ale nie planujesz wymiany całej instalacji grzewczej?

Wybierz urządzenie wysokotemperaturowe! Pompy ciepła z tej kategorii ok. 80% energii pozyskują z otoczenia – tylko ⅕ wymaga przetworzenia energii elektrycznej na cieplną. Tutaj warto zwrócić uwagę na współczynniki wydajności i sprawności energetycznej w specyfikacji poszczególnych modeli. Im lepsze wskaźniki (np. COP, SCOP, SPF), tym mniej prądu będzie potrzebne, aby wytworzyć taką samą ilość ciepła. Oczywiście wraz ze sprawnością urządzeń rosną ich ceny.

Przeczytaj również:  Jak działa podgrzewana murawa?

Ile kosztują wysokotemperaturowe pompy ciepła?

Rozstrzał cenowy jest niezwykle szeroki. Za samo urządzenie tej klasy trzeba zapłacić 20–50 tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty montażu – to kolejne 12–15 tys. Konkretna cena zależy od wielu czynników, przede wszystkim:

  • mocy pompy ciepła, która musi pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku;
  • realnej efektywności energetycznej budynku (jakość izolacji cieplnej);
  • stanu i rodzaju instalacji grzewczej;
  • warunków klimatycznych.

Te i wiele innych rzeczy powinni brać pod uwagę specjaliści podczas audytu, którego zadaniem jest wybór najbardziej opłacalnego rozwiązania dla danego klienta. Nowy dom, wybudowany według nowoczesnych standardów, potrzebuje zupełnie innych rozwiązań niż np.mieszkanie w zabytkowej kamienicy. Pamiętaj, że koszt nowej pompy ciepła możesz łatwo zredukować i zamortyzować dzięki licznym programom dotacji do ekologicznego ogrzewania. Najważniejsze akcje to „Moje Ciepło”, „Czyste Powietrze” i „STOP Smog”. Więcej dowiesz się z artykułu „Pompa ciepła cena”.

Warto najpierw zainwestować w termomodernizację, a potem w pompę ciepła

W długiej perspektywie takie rozwiązanie przyniesie ci największe oszczędności. Jednak nie każdy uzna różnicę w kosztach eksploatacji zastosowań nisko- i wysokotemperaturowych za wartą oczekiwania. Duże znaczenie dla podejmowanej decyzji może mieć też zdolność kredytowa (a raczej jej brak), aby sfinansować wszystkie konieczne prace remontowe. Wprawdzie są ulgi podatkowe – za termomodernizację domu można liczyć na zwrot nawet 106 tysięcy złotych! – to najpierw trzeba ponieść konkretne wydatki.

Na szczęście rozwiązania, które wykorzystują dobrodziejstwa odnawialnych źródeł energii, nie są już osiągalne tylko dla wybranych. Podłączenie nowej pompy ciepła do starego systemu ogrzewania jest jak najbardziej wykonalne i sensowne z ekonomicznego punktu widzenia. Tylko nie można kupować urządzenia pierwszego z brzegu lub najtańszego. Trzeba dopasować całość do konkretnych potrzeb i mierzalnych parametrów, a także wykorzystać wszystkie możliwości dofinansowania, jakie są aktualnie dostępne.

Przeczytaj również:  Jak wybrać oświetlenie do gabinetu czy biura?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *