Czy podczas L4 można prowadzić prace budowlane w domu?

Czy podczas L4 można prowadzić prace budowlane

Nie zawsze zwolnienie lekarskie oznacza, że pracownik musi leżeć w łóżku. Wiele osób kusi możliwość uzyskania kilku dni wolnych, by mimo choroby, przeprowadzić w domu remont. Nie jest to jednak zbyt dobry pomysł. Zobacz, co grozi za nadużycie zwolnienia lekarskiego!

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownik powinien odpoczywać. Nie powinno się w tym czasie wykonywać żadnej pracy w domu lub dodatkowej pracy zarobkowej. Narażenie swojego stanu zdrowia na pogorszenie to jedno, ale należy pamiętać, że pracodawca ma prawo do skontrolowania pracownika przebywającego na zwolnieniu. Chcesz wiedzieć, co grozi za wykonywanie prac remontowych podczas przebywania na zwolnieniu? Przeczytaj nasz artykuł!

Czym właściwie jest zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie, które dawniej nazywane było L4, to czas, w którym pracownik ze względu na stan zdrowia, nie może wykonywać obowiązków służbowych. Otrzymuje się je w wyniku badania lekarskiego. Na zwolnieniu znajduje się informacja o czasie jego trwania oraz przyczynie niezdolności do wykonywania obowiązków. W tym czasie pracownik powinien dojść do zdrowia. Jest jeszcze jeden przypadek, w którym można otrzymać zwolnienie lekarskie. Jeżeli któryś z domowników zachoruje, a pracownik jest jedyną osobą, która może sprawować nad nim opiekę, to również można otrzymać zwolnienie. Można się z tym spotkać najczęściej w przypadku rodziców, którzy opiekują się chorymi dziećmi.

Obecnie coraz popularniejsze jest zwolnienie lekarskie online. Taki rodzaj zwolnienia pozwoli ci zaoszczędzić trochę czasu i nie narażać swojego zdrowia na pogorszenie. Recepty również można otrzymać w formie elektronicznej. E-recepta online to duża oszczędność czasu!

Czy w czasie zwolnienia lekarskiego można wykonać w domu prace remontowe?

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim musi poświęcić ten czas na regenerację oraz odpoczynek. Narażanie swojego stanu zdrowia na pogorszenie nie jest wskazane. Oczywiście nikt nie zabroni ci wykonywania remontu, ale musisz wiedzieć, że wiąże się z tym pewne ryzyko. Jeżeli twój pracodawca dowie się, że robisz w domu remont, zamiast dochodzić do zdrowia, to na pewno zmieni się jego nastawienie do ciebie. Od strony prawnej również nie można wykonywać pracy podczas zwolnienia, takie zachowanie nazywane jest nadużyciem zwolnienia i grożą za to kary. Bezpieczniej dla twojej kariery zawodowej będzie, jeżeli przełożysz remont późniejszy okres.

Przeczytaj również:  Jak dobrze rozprowadzić ciepło z kominka w ocieplonym domu?

Pracodawca może skontrolować pracownika na L4

W czasie przeprowadzanie remontu przebywając na zwolnieniu lekarskim, możesz być zaskoczony, ponieważ pracodawca ma prawo do skontrolowania swojego pracownika. Może to zrobić on sam lub osoba przez niego upoważniona. Dodatkowo pracodawca nie ma obowiązku informować pracownika o planowanej kontroli. Jeżeli w czasie kontroli okaże się, że samodzielnie przeprowadzasz remont, to będzie to dowód, że nieprawidłowo wykorzystujesz czas na L4. Podobnie jest w sytuacji, w której nie będzie cię w domu podczas kontroli. Każda osoba idąca na zwolnienie musi poinformować lekarza o miejscu, w którym będzie przebywać.

Nieobecność podczas kontroli może być usprawiedliwiona w kilku przypadkach. Przy zwolnieniu ze wskazaniem grupy 1:

  • wizyta w szpitalu lub u lekarza;
  • konieczność wyjazdu na rehabilitację;
  • konieczność wizyty w aptece;

W przypadku zwolnienia ze wskazaniem grupy 2:

  • wszystkie wymienione wyżej powody;
  • brak przeciwwskazań, by chory opuścił mieszkanie;
  • zalecenia związane z odpoczynkiem na powietrzu;
  • kupno niezbędnych do życia artykułów.

Co grozi za nadużycie zwolnienia?

Jeżeli podczas kontroli pracodawcy nie będzie cię w domu lub będziesz wykonywał jakieś prace, to narazisz się na surowe kary. Przede wszystkim możesz stracić świadczenia chorobowe, a to oznacza, że nie zostaną wypłacone ci pieniądze za okres, w którym przebywasz na zwolnieniu. W najgorszym wypadku pracodawca może zdecydować się na zwolnienie dyscyplinarne.

Na czas zwolnienia lekarskiego lepiej powstrzymać się od wszelkich prac w domu i jego okolicy. Konsekwencje mogą być bardzo poważne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *