Mostki termiczne w nowym mieszkaniu – jak zapobiegać?

W nowym mieszkaniu także mogą pojawić się mostki termiczne, dlatego niezwykle ważny jest odbiór mieszkania/domu przeprowadzony z fachowcem. Wykryje one rozmaite wady, które inwestor może pominąć. Badanie termowizyjne dokładnie wskaże między innymi na mostki termiczne, które przyczyniają się do obniżenia komfortu cieplnego w pomieszczeniach i zwiększenia kosztów ogrzewania budynku. Warto wobec tego przyjść na odbiór techniczny z doświadczonym inżynierem przy zakupie nieruchomości od dewelopera.

Sprawdź ofertę firmy: Odbiory mieszkań Wrocław

Mostki termiczne stanowią spory problem w domu i mieszkaniu

Mostki termiczne odnoszą się do miejsc w budynku, przez które ucieka ciepło. Łatwo wobec tego domyślić się, że wiąże się to z generowaniem strat. Ogrzewanie budynku pochłania sporo pieniędzy, szczególnie podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Ciepło nie kumuluje się w pomieszczeniach, ucieka na zewnątrz. Domownicy odczuwają dyskomfort termiczny. Wystarczy niedokładne ocieplenie budynku, aby doszło do wystąpienia mostków cieplnych. Pojawiają się one również w węzłach komunikacyjnych. Im bardziej skomplikowany kształt budynku, tym większe ryzyko wystąpienia mostków cieplnych. Błędy wykonawcze to prosta droga do pojawienia się dziur energetycznych.

Jak zapobiegać mostkom termicznym?

Jeśli ktoś chce uniknąć mostków termicznych, to powinien zadbać o staranne ocieplenie budynku. Zachowanie ciągłości izolacji to kwestia priorytetowa. Znaczenie ma dobór odpowiednich materiałów, wysokiej jakości. Muszą zostać prawidłowo ułożone, ściśle do siebie przylegać, aby nie pojawiły się żadne szczeliny stanowiące miejsce ucieczki ciepła. Dopilnować należy prawidłowego zamocowania termoizolacji przede wszystkim przy narożnikach, krawędziach wokół ościeżnic. Jeśli ciepło nie ma przenikać przez ściany zewnętrzne, to należy zadbać o docieplenie styropianem, Przydadzą się również pustaki cokołowe. Dobrym pomysłem jest także rezygnacja z balkonów i loggi, bo to właśnie one stają się miejscami dziur energetycznych. Znaczenie ma również montaż wysokiej jakości okien, o jak najlepszych parametrach cieplnych. Muszą zostać oczywiście prawidłowo zamontowane.

Przeczytaj również:  Jak zrobić ogrzewanie podłogowe w starym budownictwie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *