Jak ocieplić murłatę?

Dobre ocieplenie zapewnia spore oszczędności i sprzyja powstaniu korzystnego mikroklimatu w naszym domu. Błędy na etapie izolacji termicznej murłaty sprawiają, że powstają mostki termiczne, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku. Co zrobić, by się ich pozbyć?

Jak ocieplić murłatę

Dobre ocieplenie zapewnia spore oszczędności i sprzyja powstaniu korzystnego mikroklimatu w naszym domu. Błędy na etapie izolacji termicznej murłaty sprawiają, że powstają mostki termiczne, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku. Co zrobić, by się ich pozbyć?

Czym jest murłata i jaką pełni funkcję?

Murłata to betonowa lub drewniana belka, która przymocowana jest za pomocą stalowych szpilek o wieńca. Jej głównym celem jest równomierne przenoszenie obciążenia z konstrukcji dachowej na ściany nośne budynku. Jest też miejscem, w którym stykają się z nią krokwie dachowe.

Montując drewnianą murłatę, należy ją starannie wypoziomować. Przed dokręceniem na wieńcu układa się izolację, która ma zapobiegać podciąganiu wilgoci z betonu do drewna. Przytwierdzana jest ona do wieńca za pomocą specjalnych mocowań w kształcie litery L.

Murłata to punkt newralgiczny, który w momencie, gdy jest niedostateczne ocieplony, staje się ogromnym mostkiem termicznym generującym gigantyczne straty ciepła. Przyczynia się to do wzrostu cen za ogrzewanie domu. Po przeprowadzeniu płytowania poddasza płytami G/K jakiekolwiek naprawy stają się niemal niemożliwe do wykonania. Wiążą się bowiem z rozebraniem całej konstrukcji.

Co zrobić, by poprawnie ocieplić murłatę?

Ocieplanie murłaty podzielić można na dwa etapy. Pierwszym z nich jest docieplenie jej od strony zewnętrznej. Wykonywane powinno być ono przy okazji izolowania ścian zewnętrznych budynku. Niestety wiele firm zajmujących się wykonywaniem elewacji nie przykłada większej wagi do poprawnego wykonania ocieplenia murłaty od zewnątrz. Przeważnie musimy więc ocieplać ją we własnym zakresie na etapie adaptacji poddasza.

Sposób, w którym to zrobimy, zależy od materiału użytego do ocieplana poddasza. Najmniej pracy będziemy mieć w sytuacji, gdy zdecydujemy się na wykorzystanie pianki PUR. Dzięki swoim właściwościom rozprężnym doskonale dociera ona nawet w najmniejsze zakamarki. Naniesiona w szczeliny pomiędzy murłatą a membraną dachową doskonale wypełnia wszelkie puste przestrzenie i tworzy szczelną powłokę termoizolacyjną.

Przeczytaj również:  Jak ocieplić podłogę?

Nieco gorzej sytuacja wygląda jeśli docieplamy poddasze wełną mineralną. W takiej sytuacji należy uzupełnić ewentualne braki w termoizolacji po stronie zewnętrznej i wewnętrznej. Można do tego celu wykorzystać odpowiednio docięty styropian lub wełnę. Dopasowując wełnę, która jest układania między krokwiami do izolacji ze styropianu, należy dobrać odpowiedni kąt docięcia, który powinien odpowiadać nachyleniu połaci dachowej.

Czym najlepiej ocieplić murłatę?

Do wyboru mamy kilka materiałów o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Najpopularniejszym sposobem ocieplenia murłaty jest wykorzystanie styropianu. Jego grubość należy dopasować do szczeliny, która powstała pomiędzy ociepleniem zewnętrznym a murłatą. Praca przy ociepleniu murłaty nie jest specjalnie skomplikowana, wymaga jednak dużej precyzji i cierpliwości. Aby poprawnie wykonać ten etap, należy układać izolację na szerokości przestrzeni międzykrokwiowych. Ewentualne szczeliny można wypełnić pianką wysokorozprężną, która szczególnie przyda się w miejscu łączenia krokwi narożnych.

Innym materiałem, który jest chętnie wykorzystywany przez inwestorów, to wełna mineralna, która w przeciwieństwie do styropianu jest materiałem elastycznym. Niestety również wymaga starannego przycinania, ponieważ układana „na siłę” traci swoje właściwości izolacyjne.

Najwygodniejszym materiałem do wykonania izolacji murłaty jest piana PUR, którą wykonywane są ocieplenia przez wykwalifikowane firmy. Pianę nakłada się z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. Pozwala ona na idealne dopasowanie i wypełnienie przestrzeni pomiędzy styropianem elewacyjnym a murłatą. Jej wykorzystanie niemal do zera eliminuje ryzyko powstania mostków termicznych. Niestety metoda ta jest zdecydowanie najdroższa i nie każdy się na nią decyduje.

Niezależnie od materiału, który wybierzemy przy ocieplaniu murłaty, należy zachować należytą staranność. Pamiętajmy, że błędy na tym etapie budowy będą skutkować sporymi stratami ciepła na etapie eksploatacji domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *