Jak ocieplić okna dachowe?

Okna dachowe umieszczane są w przestrzeni przykrycia dachu. Aby oświetlenie dzienne mogło poprzez nie dochodzić do wnętrz na poddaszu, należy w jego połaci zrobić możliwie duże wnęki. Nieraz konieczne jest ocieplenie okien dachowych.

Okna dachowe umieszczane są w przestrzeni przykrycia dachu. Aby oświetlenie dzienne mogło poprzez nie dochodzić do wnętrz na poddaszu, należy w jego połaci zrobić możliwie duże wnęki. Nieraz konieczne jest ocieplenie okien dachowych.

Okna dachowe umieszczane są w przestrzeni przykrycia dachu. Aby oświetlenie dzienne mogło poprzez nie dochodzić do wnętrz na poddaszu, należy w jego połaci zrobić możliwie duże wnęki. Nieraz konieczne jest ocieplenie okien dachowych.

Kiedy należy uszczelnić okno?

W czasie, kiedy widzimy, iż skuteczność cieplna okna słabnie, należy zwiększyć czujność oraz zastanowić się nad uszczelnieniem. Należałoby także dobrze zobaczyć, w jakim miejscu poprzez okno przedostaje się strumień powietrza. Tego typu przeciąg we własnym mieszkaniu odbiera ciepło, natomiast zatem negatywnie oddziałuje na zdrowie oraz nastawienie, szczególnie w czasie jesiennym oraz zimowym. Widocznym objawem nieszczelności jest także pojawiająca się w zakresie okna wilgotność. Niepodważalnym sygnałem jest przeciekanie profili okiennych, co zdarza się momentami po wielu latach wykorzystywania czy na skutek zniszczenia mechanicznego uszczelki. Znaczy to, iż system uszczelnienia nie realizuje już własnych funkcji.

Odpowiednie ocieplenie okna w połaci dachowej

Wykonując montaż okien dachowych, należy pamiętać o właściwej izolacji, jaka przeciwdziała przed powstaniem mostków cieplnych, nie pozwoli przeciekać oraz zapewnia nam komfort na długie lata. Wielu popularnych wytwórców zajmujących się stolarką okienną oferuje zakup kompletów ocieplających, jakie można zamówić wraz z oknem czy zupełnie samodzielnie.

Izolacja okna dachowego

Mechanizm tenże rozpoczyna się tak rzeczywiście na poziomie tworzenia wnęki okiennej (wnękę można prosto do płaszczyzny okna czy z małym uchyleniem do pomieszczenia). Ostatecznym krokiem jest obróbka okna dachowego na zewnątrz oraz wszystkie wewnętrzne roboty wykończeniowe. Za wszystkie mankamenty zrobione w procesie montażu przyjdzie zapłacić w następnych miesiącach czy latach. Jeżeli wnęka okienna zrobiona jest źle (tj. popełniono błędy na poziomie tworzenia ościeża), to może wystąpić kłopot niewłaściwego osuszania wnęki. Wnęka okienna powinna być tak stworzona oraz docięta, by górne ościeże było równoległe, natomiast dolne poprzeczne do posadzki. W ten sposób nic nie blokuje dostępu oświetlenia naturalnego do wnętrz. Rozwiązanie takie jest również dobre dla wymiany powietrza. Ciepłe powietrze opływa całą wnękę od dolnej krawędzi okna, wentylując ją, co przeciwdziała składaniu się wilgotności w kątach.

Przeczytaj również:  Suszarka kondensacyjna bez pompy ciepła – tak czy nie?

Komplet izolacyjny XDP zamontowany w dachu

Izolacja cieplna wykorzystywana w czasie montażu powinna dobrze wypełnić powierzchnię dookoła okna i dokładnie łączyć się z osłoną cieplną połaci dachu. Produkt izolacyjny zrealizuje własne zadanie, jeżeli będzie suchy. Wełna musi być zatem zabezpieczana przed wilgotnością znajdującą się w pomieszczeniu na poddaszu. Błędy zrobione na poziomie montażu mogą wykazać się drogie, więc najlepiej skorzystać ze specjalnie do tego celu dedykowanych zestawów montażowych.

Ocieplenie okna dachowego

Obróbka okna dachowego ponad wysokiej krawędzi powinna być równoległa do stropu, natomiast poniżej okna pionowa, dobrze łącząca się ze ścianą. Natomiast przy obu tychże krawędziach należy wyprowadzić także poprzeczne do ramy 8 cm węgarki, jakie zapewniają zamontowanie wewnątrz izolacji cieplnej. Niegdyś wykorzystywano bardziej estetyczne wyjście dochodzenia do krawędzi okna płaską przestrzenią, jednak ostry kąt wynikający wewnątrz zabudowy uniemożliwiał umieszczenie dobrej grubości izolacji cieplnej, co mogło wywoływać punktowe zamarzanie ściany. Szerokość węgarków na poziomie 8 cm zapewnia dojście z wełną mineralną do krawędzi okna, natomiast zarazem nie utrudnia wymiany ciepłego powietrza, co mogłoby wywoływać skraplanie się pary hydrologicznej.

Po ociepleniu połaci dachowych, jednak przed wykończeniem pomieszczenia płytami gipsowo-kartonowymi, potrzebne jest ułożenie izolacji paroszczelnej. Zabezpiecza ona izolację cieplną dachu przed zawilgoceniem. Wielokrotnie robi się to za pomocą normalnej folii paroizolacyjnej, jednak można także wykorzystać końcowy artykuł – specjalnie stworzoną paroizolację. Tak jak kołnierz oraz fartuch z membrany, jest ona dopasowana do rozmiaru okna. Jej hermetyczność podwyższają fabrycznie spawane narożniki (więcej informacji o spawaniu mig: https://spawam.pl/spawanie-mig w serwisie spawam.pl), natomiast również podkładka umieszczana w wykonany do tego celu rant framugi okna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *