Drzwi zewnętrzne ciepłe – przeczytaj, które są najbardziej opłacalne

Ciepłe drzwi

Drzwi zewnętrzne powinny przede wszystkim chronić przed utratą ciepła. Jest to ich kluczowa cecha, która dopełniona może być przez elegancki design. Zobacz, co powinieneś wiedzieć drzwiach zewnętrznych!

Drzwi wejściowe powinny mieć odpowiednią izolację, zapewniać poczucie bezpieczeństwa oraz okazale się prezentować. Ta pierwsza cecha jest ważna w kontekście komfortu, który odczuwasz, przebywając w domu. Odpowiedni współczynnik przenikania ciepła pozwoli oszczędzić na ogrzewaniu i sprawi, że wnętrze domu będzie przyjemnie ciepłe nawet w okresie mroźnej zimy. Dobra izolacja jest też bardzo ważna, kiedy decydujesz się na drzwi z dostawką

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Dobre drzwi są bardzo istotne, aby efektywnie oszczędzać energię. Żeby wiedzieć, czy dany produkt ma odpowiednią specyfikację, musisz poznać jego współczynnik przenikania ciepła U. Określa on, na jakim poziomie jest termoizolacyjność drzwi. Prawo nakazuje, by w przypadku drzwi nie wynosił więcej niż 1,3 W/(m²*K), do 2021 roku było to 1,5 W/(m²*K). Najczęściej spotykane są drzwi wejściowe o współczynniku wynoszącym 1 W/(m²*K). 

Jak zbudowane powinny być drzwi zewnętrzne?

W termoizolacyjności dużą rolę spełnia budowa drzwi. Ich konstrukcja powinna być sztywna i mocna. Im są one grubsze, tym lepiej, ponieważ właśnie grubość w znacznym stopniu wpływa na izolację cieplną. Wewnątrz drzwi zewnętrznych stosowane jest specjalne wypełnienie. Dawniej był to styropian lub wełna mineralna, a współcześnie używa się pianki poliuretanowej, aerożelu lub płyty fenolowej. Nowe rodzaje izolacji sprawiają, że drzwi już nie muszą być tak grube jak kiedyś, chociaż wciąż ma to duże znaczenie. Pamiętaj, że nie tylko skrzydło drzwi musi być ocieplone – ościeżnica również wymaga izolacji termicznej.

Przeczytaj również:  Listwy sufitowe Mardom Decor – 5 powodów, że warto je wybrać!

Z jakiego materiału powinny być wykonane drzwi zewnętrzne?

Drzwi drewniane to bardzo dobry wybór. Drewno ma bardzo dobry współczynnik przenikania, który wynosi około 1,3 W/(m²*K). Takie drzwi są zwykle klejone warstwowo, a pomiędzy warstwami znajduje się termoizolacja. Grubość drzwi drewnianych to zwykle około 10 centymetrów. Pochodzenie drewna też jest ważne ‒ najlepsze drzwi wykonane będą z sosny, ale dobrze sprawdzi się też świerk. Nieco słabszej jakości będą z kolei produkty dębowe. Najcieplejsze drzwi, jakie możesz kupić, wykonane są z połączenia karbonu i włókna szklanego. 

Czy montaż jest ważny?

Odpowiedni montaż sprawi, że drzwi zatrzymają zdecydowanie więcej ciepła. Musisz szczególną uwagę zwrócić na łączenie ościeżnicy i muru. Wolne przestrzenie pomiędzy nimi muszą być wypełnione za pomocą pianki poliuretanowej. Pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniej termoizolacyjnej uszczelki. Powinna być ona być ona wykonana z silikonu i mieć potrójną budowę. Uszczelka sprawi, że od drzwi nie przepuszczą zimnego wiatru. W progu drzwi zamontowana powinna być zamontowana przekładka termiczna.

Czy przeszklenia i dostawka mają wpływ na termoizolacyjność?

Drzwi zewnętrzne nie powinny mieć zbyt dużo przeszkleń. Mogą one sprawić, że w ich pobliżu wyczuwalny będzie chłód. Aby zachować dobre parametry izolacyjne, powinieneś zdecydować się na drzwi mające maksymalnie trzy lub cztery niewielkie powierzchnie szklane. Dostawki do drzwi wyglądają bardzo efektownie, ale powinny zostać odpowiednio zaizolowane. Dostawka nie powinna też być zbyt szeroka. 

Kierunek otwierania drzwi zewnętrznych

Jeżeli twoje drzwi zewnętrzne są osłonięte od wiatru, mogą być otwierane do wewnątrz. W innym wypadku powinny otwierać się do zewnątrz, ponieważ wiatr dociśnie skrzydło do ościeżnicy, co jeszcze bardziej zwiększy izolację. Jeżeli twoje drzwi nie znajdują się pod zadaszeniem, powinny otwierać się na zewnątrz, dzięki temu, kiedy je otworzysz, woda znajdująca się na nich nie będzie tworzyła kałuż we wnętrzu domu. 

Przeczytaj również:  Sprawdź, jak stworzyć ciepłą atmosferę w swoim domu. Poczuj klimat słonecznego wybrzeża

Odpowiednia izolacja drzwi jest bardzo ważna. Wpływa na komfort przebywania w domu, kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura i wieje wiatr. Ten parametr pozwoli ci także oszczędzić na ogrzewaniu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *