Jaki sposób ogrzewania wybrać w nowym domu?

Przed odebraniem kluczy zawsze następuje odbiór mieszkania/domu. Powinno się sprawdzić między innymi rozmaite instalacje, w tym ogrzewanie. Ma ono ogromne znaczenie, wpływa na komfort termiczny i koszty użytkowania. Wydajny system grzewczy to podstawa w okresie jesienno-zimowym. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych ogrzewanie budynku pochłania sporo pieniędzy. Warto wobec tego wybrać ekonomiczne rozwiązanie, aby nie musieć ponosić dużych kosztów.

Aby sprawdzić poprawność instalacji, w tym ogrzewania, skorzystaj z wyspecjalizowanych na rynku firm. Zobacz ofertę firmy odbiory mieszkań Wrocław.

Jaka będzie odpowiednia instalacje grzewcza do domu?

O wyborze ogrzewania należy pomyśleć już na etapie budowy domu. Nieco trudniej jest w mieszkaniu, wybór instalacji grzewczej staje się mocno ograniczony. Obecnie w domach jednorodzinnych nadal ogrzewa się budynki głównie paliwem stałym, szczególnie jeśli nie ma dostępu do sieci gazowej. Zaletą będą niskie koszty ogrzewania. Nie ma również problemu z dostępnością paliw stałych. Zasilane nimi kotły są łatwe w obsłudze. Cały proces ogrzewania został zautomatyzowany. Niestety najpierw trzeba ponieść relatywnie wysokie koszty inwestycji. Spalanie paliw stałych ma szkodliwy wpływ na środowisko. Trzeba także regularnie dokonywać przeglądów kotłów. Podłączenie do gazociągu również sporo kosztuje, to samo dotyczy zakupu nowego kotła. Cena gazu podlega ciągłym podwyżkom i trzeba liczyć się z problemami w dostawie tego surowca. Koszty ogrzewania gazem są relatywnie niskie, a system grzewczy bezobsługowy.

W jaki sposób ogrzewać pomieszczenia?

Niektórzy wybierają ogrzewanie olejowe do domu, co wiąże się z łatwą obsługą, dużą dostępnością paliwa, małą szkodliwością dla środowiska naturalnego. Niestety cena jest wysoka, kotłownia musi spełniać konkretne wymogi. Nie ma też możliwości podgrzewania wody użytkowej olejem opałowym. Bardzo komfortowe będzie ogrzewanie elektryczne, najbardziej ekologiczne. Do minusów zalicza się wysokie koszty przerwy w dostawie prądu. Niezbędne staje się zadbanie o właściwą izolacje termiczne budynku. Jeśli ktoś ma fotowoltaikę, to może liczyć na ogrzewanie domu i wody użytkowej z energii elektrycznej wytworzonej z darmowego promieniowania słonecznego. Trzeba jednak poczekać na zwrot z inwestycji kilka lat nawet przy dofinansowaniu.

Przeczytaj również:  Mostki cieplne w nowym budownictwie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *