Śruba rzymska prosta – co warto o niej wiedzieć?
Śrub rzymskich prostych używa się między innymi do łączenia konstrukcji budowlanych metalowych i drewnianych w domach jednorodzinnych, w domach wielorodzinnych, w budynkach użyteczności publicznej, a także w budynkach przemysłowych oraz magazynowych.
Śruba rzymska prosta – podstawowe informacje
Śruby te są dwustronnie gwintowanymi łącznikami otwartymi i rurowymi wraz ze skonstruowanymi fragmentami napinającymi prostymi. Posiadają regulowane naprężenie, które ustawia się poprzez wkręcanie gwintów znajdujących się na korpusie. Gwinty te są skierowane przeciwlegle do siebie. Śruby rzymskie proste są pokryte cienką warstwą cynku, dzięki czemu są odporne na korozję oraz na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, takich jak woda czy powietrze, ale również kwasy.
Są więc to śruby nierdzewne, o wysokich parametrach bezpieczeństwa. Wkręty te nie mają określonej normy merytorycznej, która mówi o ich właściwościach użytkowych, nie posiadają również oznakowania CE. Do głównych parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę, należą średnica, waga, rozmiar, długości prętów oraz obciążenie zrywające. Przy wyborze odpowiedniej śruby należy zwrócić uwagę na wszystkie te parametry, by wybrać optymalny produkt.
Jak przechowywać i zamontować śruby rzymskie proste?
Najczęściej producenci zalecają, by śruby rzymskie proste przechowywać w oryginalnych opakowaniach, najlepiej w warunkach magazynowych. Przed montażem należy bezwzględnie sprawdzić jakość wszystkich poszczególnych elementów, typ oraz rozmiar śrub, a także to czy śruby nie wykazują oznak uszkodzeń, oraz czy są zgodne z dokumentacją techniczną.
Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie jakości śrub przed przystąpieniem do montażu na płaskim miejscu, na przykład na podłodze. Nakrętki napinające powinny swobodnie się obracać. Po odpowiednim zamontowaniu nakrętek całość konstrukcji należy sprawdzić za pomocą młotka. Jeśli po ostukiwaniu młotkiem nakrętki nie ruszają się i nie przemieszczają po korpusie, całość konstrukcji jest wykonana w prawidłowy sposób.
Warto pamiętać, że już po zamocowaniu minimum dwa zwoje korpusu muszą wystawać poza nakrętki. Odpowiednio zamocowane gwarantują stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo. Mocowanie za pomocą śrub rzymskich powinno być cyklicznie sprawdzane zgodnie z zaleceniami producenta (lub częściej niż zaleca producent). Tylko w takim wypadku całość konstrukcji będzie w pełni bezpieczna. W przypadku zauważenia jakichkolwiek defektów konstrukcji możemy od razu zareagować.
Śruby rzymskie stanowią bardzo dobry element łączący. Za ich pomocą możemy ułatwić oraz wspomóc wiele różnego rodzaju prac. Są gwarancją wytrzymałości oraz stabilności konstrukcji, do której budowy zostały użyte. Znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach i w wielu branżach. Wykorzystywane są między innymi w budownictwie, w żegludze, w transporcie kolejowym, w transporcie tramwajowym. Używane są też w rolnictwie (przy ciągnikach), a także przy tworzeniu instalacji odgromowych. Stosuje się je również przy zabezpieczaniu wież transmisyjnych oraz przekaźnikowych.