Jak ocieplić balkon?

Jeszcze do niedawna balkony były miejscami, jakie narażały dom na ucieczkę ciepła z pomieszczeń. Obecnie utraty ciepła można zdecydowanie zmniejszyć – dzięki rozwiązaniom układowym można zrobić dobrą izolację cieplną płyty balkonu czy wykorzystać profesjonalne łączniki zbrojeniowe ze spiralą cieplną.

jak ocieplić balkon

Jeszcze do niedawna balkony były miejscami, jakie narażały dom na ucieczkę ciepła z pomieszczeń. Obecnie utraty ciepła można zdecydowanie zmniejszyć – dzięki rozwiązaniom układowym można zrobić dobrą izolację cieplną płyty balkonu czy wykorzystać profesjonalne łączniki zbrojeniowe ze spiralą cieplną.

Balkon jako mostek cieplny – czemu ocieplenie balkonu jest istotne

Mostek cieplny, odmiennie termiczny, to – ułatwiając – miejsce ucieczki ciepła z domu. Jest to segment zapory budowlanej (np. ściany) o zdecydowanie większym aniżeli graniczące z nim elementy wskaźniku prowadzenia ciepła. Właściwość ta, zwłaszcza przy ogromnej rozbieżności temperatur wewnątrz oraz na zewnątrz domu, wywołuje wyziębienie przegrody (przede wszystkim podczas chłodnych pór roku), co powoduje wielkimi utratami energetycznymi i negatywnym wpływem na rachunek termiczny domu.

Jakie są konsekwencje braku izolacji na balkonie?

Pierwszym oraz podstawowym kłopotem z jakim się spotkamy jeśli nie ocieplimy balkonu jest strata ogromnej ilości ciepła. Przełoży się to dokładnie na temperaturę w naszych pomieszczeniach. Zostanie nam wówczas czy założyć kurtki czy rozpocząć płacić więcej za ogrzewanie. Obie koncepcje nie są zbyt przyjemne. Brak hydro oraz paroizolacji wywoływać będzie iż własny balkon może rozpocząć gnić co jest wielkim niebezpieczeństwem dla osób go wykorzystujących.

Jak ocieplić balkon?

Remont balkonów w blokach lub kamienicach, w tymże zrobienie właściwej izolacji, należy do obowiązków spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty w ramach funduszu remontowego. Wniosek o ocieplenie balkonów należy przesyłać do administracji, jaka – po zakończeniu przeglądu technologicznego – powinna powierzyć wszechstronną termoizolację budynku. W poszczególnych wypadkach spółdzielnie zgadzają się na własne ocieplenie balkonu z częściowym zwrotem wydatków remontu. Jeżeli nie ocieplamy balkonu w bloku lub kamienicy, natomiast jesteśmy na etapie budowania swego domu, balkon można efektywnie zaizolować na poziomie wykonawstwa. Mowa o termoizolacyjnych łącznikach balkonowych, jakie montuje się się zbrojenia struktur.

Przeczytaj również:  Jak ocieplić komin z cegły?

Najpopularniejszym sposobem ograniczenia mostka cieplnego na styku balkonu ze ścianą jest pokrycie żelbetowej płyty osłoną. Ocieplenie balkonu powinno się układać zarówno na dolnej, jak również na wysokiej przestrzeni balkonu. Wówczas ciepło przedostające się do płyty balkonu poprzez wieniec stropowy musi przejść dużo dłuższą drogę, aby wydostać się na zewnątrz.

Na co zwrócić uwagę podczas ocieplania balkonu?

By mieć gwarancję, iż w okolicy ściany oraz balkonu nie powstaną nadmienione wyżej mostki cieplne, już na poziomie budowy powinno wykorzystać się łączniki izotermiczne. Chociaż jest to najdoskonalsze wyjście, wykorzystuje się je bardzo rzadko. Powszechnie używanym sposobem jest ocieplenie dołu oraz obrzeży płyt balkonowych. Niezwykle rzadko wykorzystuje się nagrzanie na szczycie płyty balkonowej. To rozwiązanie wykorzystuje się głównie na balkonach, jakie są już stosowane. Niemniej natomiast należy tu zwrócić uwagę na umieszczoną już stolarkę okienną.

Czym ocieplić balkon ? – wybór produktów

Na rynku jest wielka rozpiętość produktów termoizolacyjnych, ale większość spośród nich nie jest odpowiednio wytrzymała na oddziaływanie elementów zewnętrznych poprzez co pojawiają się kłopoty z przeciekaniem. Produktem, jaki realizuje wszelkie warunki wytrzymałościowe jest polistyren ekstrudowany (jego znak to XPS). Wyróżnia się najdoskonalszymi wartościami termoizolacyjnymi oraz najmniejszą nasiąkliwością pośród wszelkich produktów dostępnych na rynku.

Izolacja pianą poliuretanową

Na czym polega niezwykłość tego izolatora? W jednym artykule powiązano właściwości artykułu izolacyjnego, zaprawy łączącej oraz hydroizolacji. Popularność piany poliuretanowej ciągle wzrasta również ze względu na łatwość formowania, dużą sprężystość oraz hermetyczność. Piana dobrze realizuje własną funkcję w obiektach nowych oraz istniejących, natomiast dobra forma natrysku zapewnia dojście do trudnodostępnych miejsc. W większości wypadków tego rodzaju ocieplenie nie potrzebuje dodatkowych zabiegów przygotowawczych, ani zakupu specjalnych artykułów.

Przeczytaj również:  Jak działa kominek elektryczny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *