Termowizja budynku – dlaczego warto zlecić to badanie?

termowizja budynku

Każdy kto chce kupić mieszkanie, stara się je ocenić i sprawdzić pod wieloma względami. Pod uwagę trzeba jednak wziąć to, że nie wszystko widać gołym okiem. Niekiedy można mieć do czynienia ze źle wykonaną stolarką okienną czy izolacją, co może wpływać na późniejsze problemy z optymalnym ogrzaniem pomieszczeń. Aby być pewnym, czy warto inwestować w daną nieruchomość, przydać się może wykonanie badań termowizyjnych.

Czym jest badanie termowizyjne?

Jedną z najważniejszych cech każdego budynku jest jego szczelność cieplna. Jest ona istotna ze względu na komfort użytkowników domu czy mieszkania, ale także ze względu na energooszczędność i kwestie finansowe. Do sprawdzenia tego jakimi drogami „ucieka” ciepło, służy właśnie termowizja budynku. Wykonuje się je zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzu, a celem jest lustracja budynku przy użyciu specjalnej kamery termowizyjnej. Kamera ta zapisuje w podczerwieni obraz, z którego powstaje wydruk albo cyfrowy zapis (tzw. termogram). Widoczne są na nich rozkłady temperatur całego budynku. Termogram może być monochromatyczny albo kolorowy. Łatwiejszy do odczytu będzie ten drugi. Na nim skupiska ciepła będą występować w kolorach czerwonym i pomarańczowym. Miejsca chłodne oznaczone będą na niebiesko i granatowo.

Co daje termowizja budynku?

Dzięki wynikom badania termowizyjnego, można zobaczyć to, co nie jest dostrzegalne gołym okiem. Będzie to przede wszystkim wskazanie położenia występowania tzw. mostków cieplnych, czyli miejsc gdzie zauważalne są zmiany dotyczące strat ciepła czy zawilgoceń. Wykryć można także nieszczelność instalacji i zawilgocenia tynków. nieszczelność instalacji. Badanie termowizyjne zazwyczaj nie jest zbyt czytelne dla osoby, która nie ma do czynienia z tym tematem na co dzień. Jednak wykonujący je specjaliści najczęściej służą pomocą i

Przeczytaj również:  Jak sprawdzić, czy Twój dom jest realnie eko?

tłumaczą wyniki termowizji. Niejednokrotnie wskazują też, co poprawić w budynku, by straty ciepła były mniejsze. Niektóre firmy są w stanie także pomóc w sporządzeniu protokołu odbioru mieszkania deweloperskiego tak, by deweloper mógł odnieść się do usterek, jakie występują w odbieranej inwestycji.

Dlaczego warto wykonać badanie termowizyjne?

Takie badanie jest potrzebne w wielu sytuacjach. Jednak może okazać się szczególnie ważne dla osób, które planują kupno mieszkania/domu od dewelopera albo kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego. W takich budynkach termowizja może wskazać jakość (prześwietlenie) ścian, bez konieczności ich niszczenia. To także sposób na wskazanie problemów z izolacją cieplną i mostkami termicznymi, czyli kwestiami mającymi wpływ na ogrzewanie domu/mieszkania. Badanie termowizyjne kamerą Protermowizja.pl pozwoli na wykrycie wad albo niedrożności instalacji grzewczej, a także na uzyskanie informacji dotyczących poprawności montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Ta źle wykonana jest bardzo często jedną z najważniejszych przyczyn strat ciepła.

Po wykonaniu takiego badania, otrzymuje się raport dzięki któremu zyskuje się świadomość co do tego, w jakie mieszkanie chce się zainwestować i można z niego np. zrezygnować. Niejednokrotnie może bowiem okazać się, że ma ono wiele ukrytych wad, które w późniejszych latach generowałyby dodatkowe problemy i wydatki.

Dwie metody przeprowadzenia termowizji budynku

Badanie termowizyjne przeprowadza się wedle potrzeby z wykorzystaniem jednej z dwóch metod. Są to:

– Metoda uproszczona – tutaj badanie obejmuje sprawdzenie ścian z wykonaniem termogramów dla ich wybranych fragmentów. Sprawdzane są również wilgotność powietrza i rozkład temperatur (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku). Wyniki umożliwiają przedstawienie wad i usterek odpowiedzialnych za straty cieplne. Takie badanie kosztuje kilkaset złotych.

– Metoda pełna – w tej opcji wykonuje się termogramy dla całych ścian osłonowych i szczytowych, a także diagnostykę najbardziej zróżnicowanych cieplnie fragmentów. Metoda pełna obejmuje również zbadanie elementów centralnego ogrzewania i ocenę działania instalacji (z ewentualnym wykryciem nieszczelności.) Pełne badania termowizyjne wybierane są przy postępowaniach sądowych, kiedy to wady uwydatniają się po kilku latach użytkowania budynku i potrzeba pełnej dokumentacji, by dopominać się swoich racji.

Przeczytaj również:  Śruba rzymska prosta – co warto o niej wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *