Jak oszczędzać prąd – poznaj 5 banalnie prostych sposobów

Rosnąca inflacja sprawia, że niemal wszystkie produkty i usługi drożeją. Dotyczy to również cen energii elektrycznej. Chociaż dziś nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności, obecna sytuacja zmusza nas, by zacisnąć pasa i zmienić swoje nawyki. Jak oszczędzać prąd? Co zrobić, żeby płacić niższe rachunki? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Miej włączony telewizor, tylko gdy go oglądasz

Włączasz telewizor zaraz po tym, jak przekroczysz próg domu? Nawet jeśli są u Ciebie znajomi, TV pełni rolę kolejnego “rozmówcy”? To zły nawyk, który może wpływać na wysokie rachunki za prąd. Dlatego tak ważne jest to, żeby telewizor był włączony tylko wtedy gdy, np. oglądasz ulubiony serial lub program publicystyczny i wyłącz go jak tylko pojawią się napisy końcowe.

Korzystaj z oświetlenia punktowego

Zastanów się, czy zawsze potrzebujesz tego, żeby całe pomieszczenie było oświetlone. Jeśli np. oglądasz telewizję, czytasz gazetę lub ulubioną książkę, wystarczy Ci oświetlenie punktowe. Możesz np. kupić specjalną lampkę dla moli książkowych. Wystarczy, że przyczepisz ją do książki. Co więcej, światło, które emituje ta niewielka lampa jest przyjazne dla naszych oczu. To praktyczne rozwiązanie pozwoli czytać Ci w dowolnym miejscu i o każdej porze. A przy okazji zaoszczędzisz trochę na rachunkach za prąd.

Kup energooszczędne żarówki

Nie musisz od razu wymieniać żarówek we wszystkich pomieszczeniach. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że to spory wydatek. Dlatego rób to stopniowo. Przykładowo, możesz zacząć od tych pomieszczeń, w których spędzasz najwięcej czasu i w których potrzebujesz najwięcej światła. Zakup energooszczędnych żarówek to dobrze wydane pieniądze. Takie, które Ci się zwrócą.

Przeczytaj również:  Na czym polega odbiór instalacji elektrycznej w domu?

Pracuj na naładowanych urządzeniach

Pamiętaj, by zawsze ładować swoje urządzenia (laptopy, smartfony, itd.) do końca. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo energii. Przykład? W pełni naładowany i w miarę nowy laptop może pracować na baterii nawet 11-12 godzin. Jeśli będziesz odpowiednio dbać o swój komputer, taka “żywotność” baterii utrzyma się długo. Dlatego pamiętaj, by odłączyć laptop od prądu, jak tylko się naładuje.

Wyłącz niepotrzebne funkcje w telefonie

Z automatu masz włączoną sieć WI-FI, lokalizację i Bluetooth? Na ekranie telefonu wyświetla się tapeta w formie animacji? Często korzystasz z transmisji danych? Te wszystkie funkcje w telefonie sprawiają, że bateria błyskawicznie się rozładowuje. W praktyce oznacza to, że musisz częściej ładować telefon. Co możesz zrobić, żeby bateria “trzymała” dłużej? Wyłączaj telefon na noc. Miej włączony internet tylko wtedy, gdy z niego korzystasz, a nie przez całą dobę. Dzięki temu zaoszczędzisz, a przy okazji odpoczniesz od ciągłych powiadomień. Przekonasz się, że większość z nich jest mało istotna. Pamiętaj również, żeby odłączać wszelkie ładowarki z gniazdka. Dlaczego to takie ważne? Ładowarka pobiera prąd, nawet jeśli urządzenie nie jest do niej podłączone. W ten sposób wyrzucasz pieniądze w błoto.

Jak oszczędzać prąd — podsumowanie

Chociaż może Ci się wydawać, że metody, które zaprezentowaliśmy, przyniosą niewielkie oszczędności, zdziwisz jakie efekty przyniesie konsekwencja i zmiana pewnych nawyków.

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz spożytkować inaczej, np. kupując ubezpieczenie mieszkania lub domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *