Jak ocieplić podłogę?

Ocieplenie podłogi jest kwestią bardzo istotną. Pozwoli na zminimalizowanie strat ciepła, co jest równoznaczne z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. Wykonanie prawidłowej izolacji wymaga przemyślenia oraz sensownego planu. Jakich materiałów najlepiej użyć oraz jakie kroki należy wykonać, by dobrze ocieplić podłogę? 

jak ocieplić podłogę

Ocieplenie podłogi jest kwestią bardzo istotną. Pozwoli na zminimalizowanie strat ciepła, co jest równoznaczne z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. Wykonanie prawidłowej izolacji wymaga przemyślenia oraz sensownego planu. Jakich materiałów najlepiej użyć oraz jakie kroki należy wykonać, by dobrze ocieplić podłogę? 

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe ocieplenie podłogi?

Właściwie ocieplona podłoga będzie przede wszystkim komfortowa w użytkowaniu. Nie ma przecież nic przyjemnego w chodzeniu po zimnej podłodze, a prawidłowa izolacja sprawi, że posadzka będzie ciepła i miła w dotyku. Co więcej, pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze. Rachunki za ogrzewanie będą zdecydowanie niższe, jeśli dom nie będzie się wychładzał od spodu. Izolacja podłogi jest popularna w nowym budownictwie. W starszych domach warto rozważyć remont podłogi, ponieważ posadzka jest zazwyczaj wyłożona na betonie, co może skutecznie pogarszać jakość funkcjonowania w zimne dni. Warto też ocieplać podłogi w piwnicach, ponieważ chłód może przedostawać się na wyższe piętra. Taka kompleksowa izolacja podłogi zatrzyma ciepło w całym budynku.

Ocieplenie podłogi na gruncie – krok po kroku

Wykonanie izolacji wymaga użycia paru warstw. Każda musi być wykonana z odpowiednią starannością, a także przy użyciu dobrych materiałów. Nie jest to bardzo skomplikowany proces, jeśli tylko przyłożymy się do zadania i będziemy postępować zgodnie z określonymi zasadami. Dzięki takiemu podejściu końcowe efekty będą zadowalające, a podłoga – funkcjonalna. Trzeba też pamiętać, z jakich powodów ociepla się podłogę. Przede wszystkim, chroni to dom przed utratą ciepła, a także wilgocią. Ocieplanie wykonuje się w nowych budynkach, podczas remontu czy też w piwnicach. Jak taki proces powinien wyglądać krok po kroku?

  1. Pierwszym krokiem jest użycie podsypki, czyli żwiru zmieszanego z piaskiem. Należy ją wyłożyć na oczyszczonym i równym podłożu. Jej grubość powinna wynosić 10-30 cm. Całość należy dokładnie ubić – podsypka musi stanowić stabilną podstawę pod kolejne warstwy izolacji.
  2. Następny krok to wylewka betonowa. Można przygotować ją samodzielnie bądź zamówić. Ta warstwa powinna mieć 10-15 cm. Jest to optymalna grubość, która spełni swoją funkcję. Związanie betonu trwa do dwóch tygodni – musi on wyschnąć naturalnie i stopniowo, dlatego jeśli wykonujemy ocieplenie podłogi w lato, to warto jest zraszać go od czasu do czasu wodą. 
  3. Izolacja ścian fundamentu to kolejny krok. Polega na zabezpieczeniu ścian przed wilgocią w celu zapobiegnięcia przedostania się jej do posadzki. W tym celu poleca się zastosować folię polietylenową bądź papę. 
  4. Najważniejszym etapem jest nałożenie na beton papy lub folii. Ma to kluczowe znaczenie w procesie, ponieważ zapewnia najlepszą izolację od zimna. Folię należy starannie nałożyć, a styki skleić. Można ją nałożyć na lekko wilgotny beton. W wypadku papy, warto użyć dwóch warstw. Nadaje się do nałożenia tylko na twarde, suche podłoże.
  5. Przedostatnią już rzeczą, jaką musimy zrobić, jest nałożenie styropianu. Świetnie izoluje on podłoże oraz je ociepla. Styropianowa warstwa zatrzyma ciepło wewnątrz. Optymalna grubość tej warstwy to 10-12 cm. 
  6. Na koniec trzeba użyć kolejnej warstwy folii przeciwwilgociowej. Zabezpieczy ona podłogę przed przenikaniem wilgoci w kolejne warstwy izolujące. Na folię należy wylać wylewkę betonową i jest to już koniec procesu ocieplania podłogi – kolejna warstwa to właściwa podłoga. 
Przeczytaj również:  Jak ocieplić garaż blaszany?

Podsumowanie

Efekt zimnej podłogi występuje w wielu domach. Przyczynia się on do oziębienia całego mieszkania. Z tego powodu izolacja podłogi jest tak istotna w nowoczesnym budownictwie. Nie tylko zminimalizuje utratę ciepła, ale też zabezpieczy podłogę przed wilgocią czy przedostaniem się wody. Jeśli wykonamy izolację podłogi w wyżej wskazany sposób, z pewnością spełni ona swoją funkcję i ociepli dom lub inny budynek. Ciepło nie będzie niepotrzebnie uciekać, a rachunki za ogrzewanie będą dużo mniejsze. Co więcej, nie będziemy odczuwać dyskomfortu związanego z chodzeniem po zimnej posadzce. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *