Powierzchnia domu a moc pompy ciepła, jak dobrać urządzenie by nie przepłacać?

Jedynie prawidłowo dobrana do charakterystyki i powierzchni domu pompa ciepła, będzie mogła odpowiednio spełniać swoje zadania. Przed zakupem urządzenia należy zatem poznać parametry pompy ciepła, od których zależeć będzie skuteczność ogrzewania.

Pompy ciepła – dlaczego warto na nie postawić?

Pompa ciepła to jedno z nowszych i niewątpliwie z roku na rok zyskujących coraz większą popularność źródeł ciepła. Na czym polega jej fenomen? Nowoczesna powietrzna pompa ciepła, jaką znajdziesz na Esoleo.pl, to niskie koszty instalacji urządzenia, utrzymania systemu grzewczego oraz całkowita bezobsługowość działania. Dzięki możliwości zasilania z wykorzystaniem energii dostarczanej przez panele fotowoltaiczne, może być niemalże bezkosztowym źródłem ciepła. Z uwagi na brak oparcia o proces spalania celem otrzymania ciepła – pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym, co jest niezwykle ważne w kontekście współczesnych trendów w rozwoju gospodarczym.

Pompa ciepła a powierzchnia domu- jak wybrać pompę idealną?

Powierzchnia ogrzewanej nieruchomości to niewątpliwie podstawowy parametr, jaki brany jest pod uwagę przy doborze pompy ciepła, dostępnej na http://www.esoleo.pl/. Oprócz tego niezbędne jest określenie kubatury nieruchomości, rodzaju i stopnia odizolowania budynku od warunków zewnętrznych (warunki atmosferyczne, jakie charakteryzują daną okolicę), których oddziaływanie będzie również miało wpływ na moc pompy ciepła, jaka powinna być zastosowana do naszego budynku. Pamiętać należy, że pompa ciepła jest również źródłem ciepłej wody użytkowej, dlatego przy wyliczeniach należy brać pod uwagę także pojemność ewentualnego zbiornika ciepłej wody użytkowej oraz ilość osób, jaka korzystać będzie z bieżącego podgrzewania wody.

Przeczytaj również:  Jak założyć gabinet dentystyczny w ciepłym domu?

Pompa ciepła przy domu 100 metrowym

Domy o powierzchni około 100 m2 są jednymi z najpopularniejszych nieruchomości, na jakie decydują się młode pary czy rodziny o modelu 2+1 lub 2+2. Taka powierzchnia charakterystyczna jest również dla domów w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej. Dom taki – wybudowany w nowej technologii (z zastosowaniem ogrzewania podłogowego oraz wysokiego stopnia izolacji cieplnej) wymaga wyposażenia w pompę ciepła, która będzie w stanie wytworzyć energię na poziomie 40-50 W/m2 – czyli całościowo – ponad 5 KW. Zawsze jednak niezbędne jest dokonanie dokładnych wyliczeń i dobranie pompy ciepła do indywidualnych cech budynku oraz zapotrzebowania jego użytkowników.

Na jaką pompę zdecydować się przy powierzchni ponad 200 metrów2?

Pomimo tego, że ogrzanie 200 m2 wymaga sporego nakładu energetycznego, współczesne pompy ciepła świetnie radzą sobie i z takim wyzwaniem. Co więcej, powietrzne pompy ciepła uznawane są za jedne z efektywniejszych źródeł ciepła – tak w zakresie ogrzewania, jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej – przy dużych powierzchniach i sporej ilości użytkowników. Biorąc pod uwagę wszystkie niezbędne zmienne, pompa ciepła dedykowana ogrzewaniu domu o powierzchni 200 m2 powinna – by zapewnić optymalne warunki dla jego użytkowników – mieć moc powyżej 10 kW. Niezbędnym jest jednak każdorazowe doszacowanie niezbędnej mocy – może okazać się bowiem, że użytkownicy wymagają wyższych niż standardowe temperatur, bądź zużywają na co dzień więcej ciepłej wody o wyższej niż przeciętne temperaturze – wówczas niezbędne będzie zainstalowanie pompy o wyższych parametrach, w szczególności mocy urządzenia.

Idealna pompa ciepła – postaw na fachowców

Samodzielny dobór pompy ciepła jest oczywiście możliwy, warto jednak w tym zakresie wesprzeć się fachową wiedzą i doświadczeniem projektantów i monterów pomp ciepła. Posiadając szerokie rozeznanie w aktualnej ofercie rynkowej, nowinkach technologicznych i różnorodnych rozwiązaniach stosowanych przy instalacji pomp ciepła, z pewnością będą nieocenionym źródłem pomocy przy wyborze idealnej pompy ciepła do Twojego domu.

Przeczytaj również:  Jak dobrze rozprowadzić ciepło z kominka w ocieplonym domu?

Dobór mocy pompy ciepła to niezwykle ważny moment – nieprawidłowości w tym względzie mogą bowiem rzutować na efektywność pracy pompy ciepła, a co za tym idzie na tempo zwrotu inwestycji i komfort użytkowania pompy.

Treść promocyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *