Badania nieniszczące – NDT – na czym polegają?

badania ndt

Technic-Control to firma, która działa na rynku od 1989 roku. Historia przedsiębiorstwa sięga lat 70, kiedy powstał Dział Badań Nieniszczących Stoczni Szczecińskiej im. A Warskiego. Aktualnie prywatna firma oferuje usługi w zakresie nieniszczących badań, które odznaczają się wysoką jakością i atrakcyjną ceną. Z oferty może skorzystać każdy odbiorca. Przyjrzyjmy się temu, jakie usługi znajdziemy w ofercie Technic-Control. 

Badania wizualne VT

Badania wizualne VT to nowoczesna metoda optyczna, która polega na sprawdzaniu obiektów pod kątem rozbieżności. Można je skontrolować gołym okiem, jak i z użyciem narzędzi typu lupa, lusterko lub mikroskop. W zakresie badań wizualnych znajdują się oględziny materiału i ich sprawdzenie pod kątem zgodności spajania. Nie bez znaczenia jest ocena procesu spajania i badanie wizualne po procesie spajania. Niedoskonałości można z powodzeniem znaleźć za pomocą wizualnych testów. To niezwykle skuteczna i łatwa procedura. Można ją zastosować do sprawdzania pęknięć powierzchni, niedoskonałości spoin spawów, czy też zjawisk korozyjnych. 

Badania magnetyczno-proszkowe MT

Kolejna propozycja Technic-Control to badania magnetyczno-proszkowe MTTo grupa badań nieniszczących, gdzie przeprowadza się czynności na materiałach ferromagnetycznych. Docenić warto szerokie zastosowanie w przemyśle:

  • motoryzacyjnym,
  • lotniczym,
  • petrochemicznym,
  • energetycznym i wielu innych. 

Badania tego typu są stosowane do badania odkuwek, odlewów, złączy spawanych i tam, gdzie chcemy zweryfikować daną powierzchnię. Stan powierzchni musi być wolny od smarów i olejów. 

Badania penetracyjne PT

Badania penetracyjne PT to metoda znana już od wielu lat. Polega na nanoszeniu barwiącego penetratu na oczyszczoną próbkę i analizowanie jego rozkłady w otworach powierzchniowych (penetrat wnika w otwory). Testy są przeprowadzane w świetle UV lub za pomocą techniki barwnej. W praktyce przemysłowej badania nieniszczące tego rodzaju są bardzo często stosowane. Odznaczają się łatwym i szybkim wykryciem niezgodności powierzchniowych, takich jak pęknięcia, zawalcowanie, przyklejenia brzegowe, niespawy, porowatości, rozwarstwienia itp. 

Przeczytaj również:  Suszarka kondensacyjna bez pompy ciepła – tak czy nie?

Badanie ultradźwiękowe UT

Technical-Control posiada w swojej ofercie niezawodne badania ultradźwiękowe UT. Na czym polegają te badania? Jest to jedna z technik badań objętościowych NDT, która pozwala wykrywać wady w całej objętości badanego materiały. Metoda opiera się na zjawisku rozchodzenia się fali ultradźwiękowej w materiale. Fale są wprowadzane w materiał za pomocą głowicy ultradźwiękowej. Badanie polega na obserwowaniu zarejestrowanych impulsów, otrzymanych od nieciągłości materiałowych. Nie bez znaczenia jest obserwacja odbić od dna elementu badanego lub na granicy ośrodków o różnej prędkości rozchodzenia się fali ultradźwiękowej. 

Badania radiograficzne RT

Badania radiograficzne RT to podstawowa metoda badań nieniszczących. Odznacza się dużą wiarygodnością wyników, dlatego jest często stosowana. Ma za zadanie wykrywać wewnętrzne wady wyrobów, z użyciem zjawiska pochłaniania promieniowania X oraz gamma. Badania RT są wykorzystywane zazwyczaj do analizowania złączy spawanych i odlewów. Technika radiograficzna z powodzeniem pozwala zbadać wszelkie metale, ich stopy oraz niemetale. 

Szeroka oferta firmy Technic-Control sprawia, że każdy odbiorca znajdzie coś dla siebie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *