Jak ocieplić dom?
Termoizolacja budynku to temat, o którym zazwyczaj nie myślimy zbyt dużo do czasu, gdy otrzymamy zimowe rachunki za ogrzewanie. Właśnie wtedy pojawia się refleksja, aby ograniczyć utratę ciepła do minimum i wykonać ocieplenie elewacji. Dla każdego kto ma tego typu remont w planach przygotowaliśmy mały poradnik.
Termoizolacja budynku to temat, o którym zazwyczaj nie myślimy zbyt dużo do czasu, gdy otrzymamy zimowe rachunki za ogrzewanie. Właśnie wtedy pojawia się refleksja, aby ograniczyć utratę ciepła do minimum i wykonać ocieplenie elewacji. Dla każdego kto ma tego typu remont w planach przygotowaliśmy mały poradnik.
Ocieplanie od podstaw
Efektywność energetyczna ogrzewania, szczególnie w czasach, gdy coraz bardziej martwimy się o naszą planetę jest niezwykle ważna. Przy stale podnoszących się cenach surowców opałowych, niemalże desperacko szukamy możliwości, aby nasze rachunki łatwo i skutecznie obniżyć. Oprócz kwestii ekonomicznych należy także wziąć pod uwagę aspekt komfortu i wygody. Prawidłowo wykonane ocieplenie elewacji pomoże w utrzymaniu ciepła w zimie, ale także w czasie lata zmniejszy ilość gorącego powietrza docierającego do wnętrza domu. Warto także wspomnieć o kwestiach estetycznych, bo nowa elewacja wygląda znacznie lepiej niż stary tynk znajdujący się na ścianie. W starym budownictwie nawet połowa ciepła może uciekać przez dach, ściany czy okna. Ocieplanie niejako pomaga utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz i tym samym jest bardzo pożądanym rozwiązaniem wśród inwestorów. Proces termoizolacji budynku najlepiej wykonać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, tak więc idealną porą roku dla tego typu prac jest lato.
Materiały
Ogólnie rzecz biorąc w pracach obejmujących docieplanie budynku wykorzystujemy dwa podstawowe materiały – styropian i wełnę mineralną. Są miejsca, takie jak podłogi, gdzie z oczywistych przyczyn jesteśmy zmuszeni do użycia styropianu. Jego specjalną odmianę – styrodur wykorzystujemy zaś w miejscach, które są narażone na bliski kontakt z wodą. Przed rozpoczęciem prac naszą uwagę zwracamy w kierunku cen poszczególnych materiałów i tutaj wygrywa styropian, bo jest tańszy od wełny. Również w kwestii izolacyjności cieplnej radzi sobie lepiej, ale pamiętajmy, że ten konkretny czynnik w dużym stopniu zależy od tego czy materiał został właściwie położony. Jeżeli chodzi o wełnę mineralną, to góruje ona nad styropianem w kwestii izolacyjności akustycznej, dzięki swojej charakterystycznej strukturze. Ma także przewagę jeśli chodzi o dyfuzyjność i niską podatność na odkształcenia. Warto wspomnieć, że wełna mineralna jest odporna na działanie ognia.
Sposób ocieplania ścian
Warto wiedzieć, iż mamy pewną dowolność, jeśli chodzi o wybór metody ocieplania budynku. Są dwie podstawowe – mokra i sucha. W pierwszej z metod, jak sama nazwa wskazuję, będziemy potrzebowali wody do rozrabiania kleju. Charakteryzuję się ona bardzo dobrym poziomem utrzymywania ciepła, o ile na poziomie wykończenia nie zostaną popełnione żadne błędy. W metodzie suchej wykorzystuje się materiały łączące, takie jak gwoździe czy kołki zamiast różnego rodzaju zapraw. Drugą z metod można wykonywać bez względu na pogodę i może być stosowana w przypadku praktycznie wszystkich ścian, niezależnie od wykorzystanego do ich budowy surowca.
Jak ocieplić dom krok po kroku?
W tym przypadku opiszemy ocieplenie elewacji za pomocą płyt styropianowych, bo wciąż jest to najpopularniejszy sposób wykonania tego typu prac w naszym kraju. Wszystko powinno się rozpocząć od przygotowania podłoża, bo to właśnie ono ma decydujący wpływ na to, ile lat wytrzyma nasza konstrukcja. Przed właściwą modernizacją termoizolacji nasze suche ściany powinny zostać oczyszczone, wyrównane i zagruntowane. W ten sposób mamy pewność, że masa klejąca będzie prawidłowo trzymać płyty.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na sposób z klejem, to na starcie musimy zamontować listwę cokołową, która wyznaczy nam poziom i da swego rodzaju oparcie dla położonych wyżej warstw. Aby zaprawa dobrze trzymała kładziemy ją w specyficzny sposób. Styropian smarujemy pasmem około 5 cm po obwodzie płyty, a dodatkowo dodajemy kilka równomiernych placków w środkowej części materiału. Kolejne płyty powinny być mocno dociśnięte pacą i odpowiednio spasowane. Elementy układamy „na mijankę”, pamiętając o tym, że zaprawa nie może wypływać z łączeń. Gdy taki przypadek się zdarzy lub zwyczajnie źle położymy styropian, to powinniśmy wyciągnąć daną płytę, oczyścić ją i ścianę z kleju i po chwili przykleić raz jeszcze.
Jeżeli chodzi o kołki, to mocujemy je minimum dobę po klejeniu płyt. Ich długość dobieramy indywidualnie do budynku, a jeśli chodzi o ilość, to przyjmuje się, że nie powinno być ich mniej niż cztery na metr kwadratowy. Wyjątkiem są narożniki, gdzie minimalna liczba kołków powinna wzrosnąć do około sześciu. Styropian powinien być także dodatkowo zabezpieczony poprzez zbrojenie. Zatopienie siatki w masie szpachlowo-klejowej znacznie wzmacnia ocieplenie i stanowi istotną bazę pod tynk elewacyjny.