Jak ocieplić domek letniskowy?
Wiele osób nie ociepla domków letniskowych, wychodząc z założenia, że jest to zbędna inwestycja. To prawda, że zazwyczaj korzystamy z tego typu zabudowań latem. „Ocieplenie” nie służy jednak wyłącznie zachowaniu ciepła wewnątrz domu. Izoluje też domek od otoczenia, co oznacza, że latem pozwala zachować cenny chłód.
Wiele osób nie ociepla domków letniskowych, wychodząc z założenia, że jest to zbędna inwestycja. To prawda, że zazwyczaj korzystamy z tego typu zabudowań latem. „Ocieplenie” nie służy jednak wyłącznie zachowaniu ciepła wewnątrz domu. Izoluje też domek od otoczenia, co oznacza, że latem pozwala zachować cenny chłód.
Czy warto ocieplić domek letniskowy?
Prawidłowa izolacja termiczna to taka, która dotyczy całego szkieletu konstrukcyjnego. Oznacza to, że musimy zadbać o ocieplenie ścian, dachu oraz podłogi. Dodatkowo warto zainwestować w szczelną stolarkę okienną, a także ocieplane drzwi. Tego typu kompleksowa izolacja termiczna sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem. Dlaczego więc warto ocieplić domek letniskowy? W zimie zapobiegnie to spadkowi temperatury wewnątrz domu. W związku z tym system grzewczy szybciej będzie w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę. Co więcej, raz powstałe ciepło tak szybko nie ucieknie. Latem natomiast taka izolacja sprawdzi się tak samo dobrze, ponieważ ochroni wnętrze domku przed nagrzewaniem się. Będzie działać niczym tarcza, niewpuszczająca ciepła do wnętrza budynku. Trzeba pamiętać, że drewno to materiał nagrzewający się wyjątkowo mocno. W domku bez izolacji termicznej, może zrobić się zbyt ciepło bardzo szybko. Dlatego zdecydowanie warto nasz domek letniskowy wyposażyć w system izolacji, aby zwiększyć komfort funkcjonowania zarówno w ciepłe dni, jak i w zimne. Ocieplenie domku można wykonać samodzielnie. Jest to tańsze rozwiązanie, ale wymaga dużych pokładów umiejętności, czasu oraz oczywiście właściwego sprzętu. Dla osób zapracowanych, które nigdy nie miały styczności z tematem, lepszą opcją będzie zapewne zlecenie takiego działania specjalistom. Zatroszczą się oni o odpowiednie materiały, a także wykonają zadanie szybko i sprawnie. Oszczędzi nam to sporo czasu oraz nerwów. Zawsze należy podpisać umowę z firmą – w przeciwnym wypadku możemy narazić się na nieprzyjemne sytuacje.
Jakich materiałów użyć do ocieplenia domku letniskowego? Zalety wełny mineralnej
Wełna mineralna jest polecanym, prostym i dość tanim sposobem na ocieplenie domku letniskowego. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie ze względu na łatwość układania. Wełnę można rozwinąć bezpośrednio z rolki, a wycięte odpowiednio fragmenty wciska się między kantówki, które tworzą szkielet domku. Materiał ten jest oddychający, co jest bardzo ważne, jeśli nasz domek jest drewniany. W takim szkielecie nie można np. umieścić styropianu, ponieważ nie przepuszcza on powietrza. Jest na tyle szczelny, że wilgoć nie mogłaby odparować. Skutkowałoby to skraplaniem się wody, co szybko doprowadziłoby do niszczenia konstrukcji. Pojawiłby się grzyb bądź drewno zaczęłoby stopniowo gnić. Tak więc wełna jest dużo lepszym pomysłem. Izolowanie trzeba rozpocząć od wyłożenia konstrukcji folią wiatroizolacyjną – zabezpieczy ona wnętrze przed warunkami panującymi na dworze.
Ile kosztuje ocieplenie domku letniskowego?
Koszt ocieplenia domku letniskowego jest zależny od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest standard, na jakim nam zależy, a także wielkość domku, rodzaj użytych materiałów, stan konstrukcji oraz cena robocizny. Za co konkretnie musimy zapłacić?
- izolacja ścian wełną mineralną
- izolacja podłóg wełną mineralną (warstwa 10 cm)
- izolacja dachu wełną mineralną (warstwa 10 cm)
- nałożenie płyty kartonowo-gipsowej bądź deski elewacyjnej
Koszt całkowity (wraz z materiałami oraz robocizną) to mniej więcej 19000-20000 zł.
Prawne aspekty izolacji ocieplania domku letniskowego
Niektóre ingerencje w budynki wymagają zgłoszenia do odpowiednich organów. Czy tak jest w wypadku termoizolacji domku letniskowego? Okazuje się, że docieplenie budynku nieprzekraczającego wysokości 25 m można wykonać bez uzyskania pozwolenia. Termomodernizacja budynków powyżej 12 m wymaga natomiast zgłoszenia odpowiedniemu organowi. Zazwyczaj jest to starosta. W niektórych wypadkach ocieplanie wiekowego domku nie jest zbyt opłacalne. Wykonanie może być drogie, a domek sam w sobie nie mieć dużej wartości. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję – czasem lepszym rozwiązaniem może się okazać po prostu zakup ocieplonego domku letniskowego.