Jak ocieplić komin z cegły?

Izolacja komina, zawsze przebiega wedle dosyć podobnych reguł oraz z wykorzystaniem ognioodpornych produktów. Czemu właściwie należałoby ocieplić komin z cegły i przede wszystkim, jak zrobić to prawidłowo?

jak ocieplić komin z cegły

Izolacja komina, zawsze przebiega wedle dosyć podobnych reguł oraz z wykorzystaniem ognioodpornych produktów. Czemu właściwie należałoby ocieplić komin z cegły i przede wszystkim, jak zrobić to prawidłowo?

Ocieplanie komina z cegły

Ocieplenie komina w części adaptowanego poddasza ma sens jedynie wtedy, gdy komin jest powiązany z którąś ze ścian zewnętrznych domu. Wtedy należałoby wykorzystać powierzchnię izolacji z ognioodpornej wełny szklanej. Zabieg tenże pozwala zapobiec powstawania mostka cieplnego, poprzez który będzie płynąć ciepło z pomieszczeń poddasza. W takim wypadku należy natomiast pamiętać o odpowiednim oddaleniu wełny od komina i o rozwinięciu folii paroizolacyjnej. W innych wypadkach zabudowy komina robi się właściwie pozostawiając pustą przestrzeń między nim, natomiast produktem wykończeniowym.

Dobrze się przygotuj

Jeżeli chcesz wykonać izolację komina, zadbaj o właściwe przygotowanie. Rozpocznij od określonego zweryfikowania jego stanu, oglądając również miejsce połączenia komina z dachem. Dokładna analiza nieprawidłowości jest istotna, szczególnie jeżeli zależy Ci na dobrym działaniu komina oraz wysokim komforcie termicznym mieszkania. Wszystkie uszkodzenia mogą doprowadzać do zawilgocenia komina.

Jak dobrze ocieplić komin? Czy można ocieplić komin styropianem?

Do przygotowanego komina należy przymocować płyty styropianowe dedykowane na elewacje, o grubości od 2 do 4 cm. Na tak wykonane podłoże nakłada się siatkę z tworzywa syntetycznego, którą wykańcza się lekkim tynkiem. Należałoby tu dobrać artykuł, jaki będzie zrobiony z akrylu, silikonu czy silikatu. Należałoby zaznaczyć, iż takie wykończenie oraz ocieplenie komina to nie jedynie odpowiednie wyjście dla inwestora ze względów pieniężnych, jednak również ze względu na późniejsze remonty. Okazuje się ponieważ, iż w czasie zniszczenia powłoki izolacji, można ją z uznaniem ściągnąć oraz naprawić czy odnowić.

Przeczytaj również:  Czym lepiej ocieplać wełną czy styropianem?

Planując ocieplenie komina, powierz wykonanie kontroli jego stanu. Istotne jest, by zobaczyć miejsce łączenia z dachem. Choćby małe błędy mogą spowodować do wycieków oraz zawilgocenia. Należałoby zwrócić na to uwagę, ponieważ remont tejże części domu jest ciężki, drogi oraz czasochłonny.
By izolacja komina skutecznie zapobiegała go przed zniszczeniem, po aplikacji piany wykorzystywana jest folia dachowa, umieszczana nad łatami, natomiast łączona taśmą kominiarską.

Termoizolacja komina ‒ zalety

Kominy to istotny element strukturalny każdego domu. Ich budowa na każdym etapie powinna być kontrolowana poprzez kierownika budowy. Kominy stanowią drogę odprowadzenia spalin oraz dymu powstałych w trakcie ogrzewania i pozwolą podtrzymać odpowiednie warunki higieniczno-sanitarne. Powłoka oddzielająca komin przeciwdziała ucieczce ciepłego powietrza oraz podnosi skuteczność jego ciągu. Ocieplenie pozytywnie oddziałuje na bezpieczeństwo mieszkańców, gdyż wspomaga odpowiednie prowadzenie trujących artykułów spalania paliw.

Jak ocieplić komin, więc mocowanie wełny mineralnej sznurkiem

Jeżeli mamy do czynienia z kominem murowanym, potrzebne będzie wykorzystanie wełny kominowej na całej jego długości. W innym razie, na skutek rozbieżności temperatur, może dojść do kondensowania wody wewnątrz komina, natomiast w efekcie jego uszkodzenia. Remont komina stanowi duże wyzwanie i ogromny koszt, lepiej zatem go unikać. Izolacja komina wełną powinna sięgać trochę ponad dach. Nim natomiast przystąpimy do pracy, zobaczmy szczelność komina i jego stan w tychże miejscach, w których łączy się on z dachem. Każda dziura może wywołać zawilgocenie pomieszczenia komina. Ocieplanie kominka to znacznie więcej aniżeli mocowanie wełny mineralnej sznurkiem.

Ocieplenie od zewnątrz

Część komina wystającą przeszło dach poleca się ocieplać powłoką grubości ok. 3 cm. W wypadku, kiedy komin przechodzi poprzez nieogrzewany strych, izolacja samej przestrzeni komina nad dachem może nie starczyć oraz niezbędna będzie już od poziomu stropu nad ostatnią ogrzewaną kondygnacją. Do ocieplania z zewnątrz kominów spalinowych oraz dymowych – ze względów zabezpieczenia pożarowego – należy wykorzystywać produktów z ognioodpornej wełny mineralnej.

Przeczytaj również:  Jak ocieplić rury z wodą na zewnątrz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *