Jak ocieplić drewniany dom?
Bywa, iż postawiony przed laty drewniany dom nie realizuje wzorców w obszarze energooszczędności. Wtedy powinno się zrobić ocieplenie domu z zewnątrz. Można zrobić formą lekką suchą czy BSO (formą lekką mokrą).

Bywa, iż postawiony przed laty drewniany dom nie realizuje wzorców w obszarze energooszczędności. Wtedy powinno się zrobić ocieplenie domu z zewnątrz. Można zrobić formą lekką suchą czy BSO (formą lekką mokrą).
Czemu ocieplenie domu drewnianego ma sens?
Ocieplenie domu należałoby przeanalizować niezależnie od jego zastosowania. Zarówno w budynkach całorocznych, jak również letniskowych, odpowiednia izolacja jest kluczem do komfortu wewnątrz. Wybór odpowiedniego rodzaju oraz grubości ocieplenia odbywa się przez matematyczne określenia parametrów takich jak lambda λ, element promieniowania ciepła U oraz opór termiczny R.
Drewno dzięki własnym właściwościom doskonale blokuje oraz pozwoli na zachowanie ciepła w domu, natomiast by mieć całkowity komfort, należałoby zadbać o jego właściwe ocieplenie. Ocieplenie drewnianego budynku w naszych realiach pogodowych to wprost nieodzowność. Zimą temperatura wielokrotnie spada znamiennie poniżej zera, więc sama izolacyjność drewna nie starczy. Zwłaszcza niezbędne będzie ocieplenie starego budynku drewnianego. W końcu drewno pracuje, natomiast po wielu latach w pewnych miejscach mogą pojawić się kłopoty ze szczelnością. W tymże celu nierzadko stosuje się wełnę mineralną.
Ocieplenie domu drewnianego – od wewnątrz lub od zewnątrz?
Ocieplenie domu drewnianego w technice szkieletowej robi się tylko od wewnątrz. Izolatory umieszcza się między rusztowaniem z drzewa natomiast powłoką wykończeniową w formie desek wiele informacji na temat ociepleń oraz budowy domu można dodatkowo znaleźć na stronie NiebiezpiecznaBudowa. Strukturę uzupełnia się także o folię paroizolacyjną i folię wiatroizolacyjną. Przy montażu wełny mineralnej nie ma konieczności tworzenia powierzchni dylatacyjnej. Odmiennie sytuacja ma się w wypadku wykorzystania styropianu. W wypadku chęci ocieplenia domu drewnianego należy zwłaszcza skoncentrować się na podstawowych miejscach, m.in. łączeniach ścian z innymi składnikami architektury.
Materiały wykorzystywane do ocieplenia domu drewnianego
Domy drewniane nierzadko ociepla się wełną mineralną oraz tenże produkt uważa się za niezwykle odpowiedni. Możliwe jest także wykorzystanie płyt drzewno-magnezytowych. Przy budowie budynku drewnianego z bali można także wykorzystać profesjonalne bale z wewnętrzną powłoką ocieplenia. Tymczasem w sprawie styropianu można dostrzec dwie opinie. Jedna mówi, że styropian w ogóle nie nadaje się do ocieplania domów drewnianych oraz kolejna, że poliumożna zastosować tenże produkt, jednak pod pewnymi warunkami.
Ocieplanie wełną mineralną domu drewnianego
Wełna mineralna wyróżnia się zbliżonymi parametrami paroprzepuszczalności, co drzewo. Także pokazuje dobrą izolacyjność termiczną, natomiast w szczególności wełna szklana. Niezwykle istotny w wypadku drewnianej konstrukcji jest również fakt, iż jest ona ognioodporna. Ocieplanie wełną mineralną domu drewnianego sprawdza się zarówno w robieniu izolacji konstrukcji szkieletowych, jak również domów z bali. Jest droższa od styropianu, jednak niezwykle efektywna.
Czy styropian jest doskonałym produktem do ocieplenia domu drewnianego?
Chociaż specjaliści odradzają ocieplenie budynku drewnianego styropianem, nie jest to rzecz niewykonalna. Okazuje się, iż starczy dobrze dostosować oraz osadzić płyty styropianowe, by zapobiec zawilgocenia ścian, natomiast w konsekwencji pojawienia się pleśni oraz grzybów. By mieć gwarancję, iż drewniany dom ocieplony styropianem będzie służył użytkownikom poprzez wiele lat, należy podczas robienia termoizolacji stworzyć profesjonalną strukturę, jaka pozwala na odprowadzenie wilgotności spod styropianowej powłoki.
Jak ocieplić drewniany dom?
Ocieplenie domu drewnianego należałoby powierzyć profesjonalistom. Natomiast znając parę ważnych reguł, termoizolację w systemie suchym można zrobić samemu. Po pierwsze – eliminujemy każdego typu zabrudzenia z dotychczasowej przestrzeni zewnętrznej domu. Pominięcie jakichś grzybów czy pleśni na drzewie wywoła szybką mineralizację konstrukcji ściany i izolacji termicznej. Oczyszczoną ścianę impregnujemy. Nie poleca się montażu powłoki paroizolacyjnej bezpośrednio na ścianie drewnianej, ponieważ należy jej zagwarantować dobrą ilość powietrza. W związku z tymże pierwsza, 5-centymetrowa powłoka wełny montowana jest tuż przy ścianie przy pomocy wzmacnianych listew utrzymujących.