Jak ocieplić stary dom? Sprawdź, jak pozbyć się zimna w starym budownictwie

jak ocieplić stary dom

Technologie w budownictwie są ulepszane każdego roku, jednak nie zawsze można kupić budynek stosunkowo nowy. Wiele solidnych domów pamięta nawet czasy przedwojenne, gdy standardy budownictwa były raczej dość liberalne. Jak ocieplić stary dom?

Brak dobrego ocieplenia to nie tylko pogorszenie twojego komfortu w okresie jesienno-zimowym, ale przede wszystkim dosłowne przepalanie pieniędzy! Nieprawidłowo lub niewystarczająco ocieplony budynek pozwala ciepłu uciekać w dużej ilości. To bezpośrednio przełoży się na twoje rachunki za ogrzewanie. Dlatego sprawdź, jak ocieplić stary dom i nie przepłacaj.

Dlaczego stare domy są nieszczelne?

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że stare domy są nieszczelne lub niedocieplone. To przede wszystkim stare, mało precyzyjne technologie budowlane, złe materiały i rozwiązania, które zostały użyte błędnie lub niepotrzebnie. Równie często to po prostu wynik działania czasu – przez kilkadziesiąt lat konstrukcja raczej nie pozostanie w nienaruszonym stanie.

Konsekwencje mieszkania w nieocieplonym domu

Niestety nieszczelność to nie tylko problemy ze skutecznym nagrzaniem wnętrza, które szkodzą tylko twojemu portfelowi. Przez szpary i mikropęknięcia może wnikać wilgoć – ta szybko skutkuje powstaniem pleśni czy grzyba. Te są już zarówno groźne dla twojego zdrowia, jak i trudne do usunięcia!

Grzyby czy pleśń są niewidoczne gołym okiem, ale wyczuwalne. Problemem nie jest jednak sam ich zapach, ale szkodliwe substancje, które znajdują się w powietrzu. Dokładnie tym, które wdychasz!

Także spanie w pomieszczeniu, które nie zostało odpowiednio ocieplone, nie jest przyjemne. Niska temperatura, wilgotność, a w ekstremalnych sytuacjach nawet podmuchy wiatru wpadające przez nieszczelne okna – to częste powody infekcji czy innych problemów ze zdrowiem.

Przeczytaj również:  Jak oszczędzać prąd - poznaj 5 banalnie prostych sposobów

Zwróć uwagę nawet na jakość swojego snu! Ciągłe budzenie się lub problemy z zasypianiem mogą w krótkim czasie sprawić, że będą ci potrzebne skuteczne sposoby na wypadanie włosów. Takie warunki mogą też stymulować rozwój ŁZS (łojotokowego zapalenia skóry).

Jak ocieplić stary dom? Najpierw sprawdź jego stan techniczny

Nawet najlepsza i najgrubsza warstwa ocieplenia nie pomoże, jeśli wcześniej nie zadbasz o pozbycie się źródła problemu. W pierwszej kolejności skontroluj stan ścian. Jeśli te są zawilgocone, konieczne będzie użycie preparatu, który zablokuje szczeliny i zapobiegnie dalszemu przenikaniu wody z zewnątrz. Jeśli zaniedbasz ten etap i zamkniesz wilgoć w ścianach, doprowadzisz do dalszego pleśnienia i osłabiania kleju izolacji.

Wybierz materiał do ocieplenia starego domu

Kluczowym parametrem dla materiałów izolacyjnych jest współczynnik przenikania ciepła U. Im jest niższy, tym będzie skuteczniejsza izolacja. Wbrew pozorom najgrubsze materiały wcale nie są najlepsze. Co więcej, często ich zamontowanie może być niemożliwe lub przynajmniej bardzo trudne w starych budynkach. 

Dwa najpopularniejsze rozwiązania to skalna wełna mineralna oraz styropian. Fachowcy coraz częściej polecają poliuretan PIR – jest dostępny w formach cienkich płyt o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych. Jest to rozwiązanie stosunkowo drogie, ale też najskuteczniejsze i pozwalające na stworzenie dobrej i zarazem cienkiej izolacji.

Przeprowadź gruntowne prace ociepleniowe

Wiesz już, jak ocieplić stary dom. O czym nie powinieneś zapominać? Żeby ocieplenie było skuteczne, powinno zostać przeprowadzone gruntownie. Zaplanowałeś ocieplenie ścian? Wymień także stare drzwi, okna i parapety, ponieważ to one odpowiadają najczęściej za powstawanie mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Ocieplenie ścian da niewiele, jeśli znajdujące się w nich drzwi i okna będą nieszczelne.

Jeśli otrzymałeś w spadku lub zakupiłeś stary dom i nie był on remontowany w ostatnich latach, ocieplenie budynku będzie koniecznością. To jednak wydatek, który szybko się zwraca – nie tylko znacznie ograniczysz wydatki na ogrzewanie, ale przede wszystkim zapewnisz sobie komfort przebywania w samym domu. Wybierz odpowiednie materiały i przeprowadź generalny remont, by cieszyć się ciepłymi wnętrzami.

Przeczytaj również:  Energia liniowa spawania - klucz do precyzyjnego łączenia metali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *